Nutno dodat, že největším lákadlem bývá tato víkendová akce pro ženy – nejen místní, ale i z okolních obcí. Seženou na ní totiž vše, co v tento čas potřebují – od ručně zdobených baněk přes svíce a adventní věnce až po drobné třpytky, stužky a další detaily na jeho výzdobu. Jen v sobotu odpoledne si proto výstavu nenechaly ujít desítky lidí.

Už v předsálí mohli návštěvníci obdivovat historické exponáty „po babičkách" – truhly, dobové fotografie, ale také kuchyňské pomůcky, bez kterých by se v minulosti hospodyňky neobešly – třeba formy na pečení bábovek a vánoček, vařečky nebo síta.

„Co kdo našel doma, to sem přinesl. Třeba tady ten obraz strašně dlouho ležel na půdě. Když jsme dělali novou střechu a vyhazovali staré věci, zjistili jsme, že ho máme," ukazovala originální dílko Pavla Zoufalá ze Všechovic.

Podle úhlu natočení obrazu se totiž měnil portér na něm – chvíli bylo vidět obličej T. G. Masaryka, potom zase Edvarda Beneše či Stalina. „Vůbec nedokážeme říct, jak je to staré, a bohužel se ani nemáme koho zeptat," podotkla s úsměvem. Z historie do současnosti přenesla přítomné výstava ve velkém sále. „V předsálí máme pokaždé vzpomínky na staré časy. Vždy si řekneme nějaké téma, a pak každý něco přinese z domu," doplnila Anna Lukešová z pořadatelského spolku Rozmarýn.

Sváteční atmosféru v sále navodil svým zpěvem vánočních písní sbor učitelů z místní školy, který si říká Všechomor. Děti si zase mohly vyrobit v dílničkách vánoční přání nebo třeba krabičku na dárek pro svého kamaráda.

„Zájem je hlavně o výrobu přání, ale také ozdob na vánoční taštičky. K dispozici máme i big shot, což je lis, díky němuž můžeme přání a krabičky nazdobit," přiblížila Alžběta Pitrunová z Kelče, která dětem s výrobky pomáhala.

Ve Všechovicích už má adventní výstava tradici – letos se koná podesáté. A tomu odpovídal i zájem lidí. Někteří si přišli jen tak posedět s přáteli, dát si něco sladkého k zakousnutí, a horký čaj nebo punč. „Byli jsme se podívat i v nedalekých Býškovicích, kde je také podobná výstava. Alespoň načerpáme inspiraci a něco pěkného si koupíme," pochvalovala si jedna z přítomných.