Zatímco přerovský rodák Jiří Ryšavý zde vystavuje olejomalby na velkoplošných plátnech, jeho kolega Ivan Kříž se prezentuje kovovými objekty. Oba umělce, kteří se seznámili před mnoha lety na vojně, spojuje jejich nezaměnitelná originalita v abstraktních dílech.

„Přistupuji k tomu plátnu tak, že je potřeba se ho nějakým způsobem zmocnit. Zhruba nějakou myšlenku v hlavě mám, ale mé obrazy vznikají tak, že na nich pracuji tak dlouho, až jsem s výsledkem spokojen,“ řekl Jiří Ryšavý, pro kterého je vlastní práce důležitější než samotné vystavování.

„To už je výsledek, který se buď líbí, nebo nelíbí, což je mi naprosto lhostejné,“ sdělil Jiří Ryšavý, který vystavuje na přerovském zámku díla inspirovaná věcmi, které ho podle jeho slov iritují, nebo jsou mu blízké.

„Žiji teď na Vranově pod Dyjí. Velmi jsem si oblíbil tamní krajinu, ve které čerpám nápady,“ svěřil se Ryšavý.

Jiří Ryšavý a Ivan Kříž vystavují společně na přerovském zámku poprvé, ale jednu společnou výstavu už mají za sebou. Ta se konala loni v Olomouci, kdy zde svá díla vystavovali také další dva umělci - Jaromír Gargulák a Pavel Tasovský.

„Letos jsem se stal důchodcem a domníval jsem se, že se budu moci věnovat více tvorbě na volné noze, ale musím učit dál na základní umělecké škole,“ řekl Jiří Kříž, který má v současnosti také výstavu v Brně.

V přerovském zámku vystavuje část svých kovových objektů, které pocházejí převážně z devadesátých let jeho tvorby.

„Jedná se o plastiky z kovových táhel, hřebíků či skříňových závěsů, které jsou zakotveny převážně na dřevěném podkladu a v některých případech jsou doplněny o vybroušeným kamenem či sklem,“ přiblížil svá díla Kříž.

„V údobí malování jsem měl pocit, že bude autentičtější místo barvy používat materiál. Začal jsem proto používat kov. Naučil jsem se vlastně v průběhu tvorby řemeslo. Nejčastěji pracuji s kladívkem a pilkou na železo,“ dodal Kříž, který s nadsázkou říká, že nemárád slovo umělec.

„Jsme prostě řemeslníci, kteří zpracovávají materiál výtvarným způsobem,“ dodal Kříž.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika