Letos je v historickém jádru města vystaveno pod širým nebem celkem dvanáct uměleckých děl.

Lidé procházející místním náměstí tak mohou obdivovat například růžově zbarvené jízdní kolo v nadměrné velikosti, nebo monstrózní jetel. Obě díla zhotovil kovář Martin Šteller.

Se zbývajícími deseti plastikami se mohou návštěvníci setkat v ostatních ulicích města. Exponáty jsou k vidění třeba pod hradbami, v zámeckém parku nebo v Nerudově ulici.

Letos je navíc výstava poprvé doplněna o interiérovou expozici, na níž se prezentuje skupina Kovový projekt. Ta je umístěna v zámecké konírně pod střešní zahradou.

„Aby se návštěvníci dobře orientovali a detailně seznámili s touto rozsáhlou výstavou, mají možnost si v Turistickém informačním centru zakoupit propagační brožurku, kde jsou o výstavě a jejích autorech uvedeny všechny potřebné informace. Zároveň v ní zájemci najdou mapku s popisem míst, kde jsou exponáty umístěny,“ řekla mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová s tím, že interiérová výstava potrvá do 14. září a objekty v exteriéru budou vystaveny až do oslav 90. výročí vzniku samostatného Československa, tedy do 28. října.

Výstava Kov ve městě má připomenout mimo jiné i spojitost města s nedalekým hradem Helfštýnem, který každoročně v srpnu hostí mistry černého řemesla na mezinárodním setkání kovářů s názvem Hefaiston.

„Naše město bylo v roce 2006 společně s hradem Helfštýnem jako jediné v České republice přijato do elitního spolku Kruhu evropských kovářských měst,“ vzpomněla mluvčí Gladišová.