„Petr Stojan byl výborný učitel a zaplať pánbůh za to, že takový člověk na škole je. Začínali jsme v roce 2009 v té úplně první formaci, ve které hrál kromě mě taky klavírista Martin Konvička nebo saxofonista Honza Tomešek," vzpomněl. Na velká hudební pódia kromě něj prorazil i Konvička.

A jak se dostal do Prahy? „Chtěl jsem se tam uchytit, a tak jsem chodil na jamy do Malého Glena, kde se hraje každou neděli. Všimlo si mě pár muzikantů, kteří mě doporučili jiným – jedním z nich byl i basista Tomáš Baroš, se kterým teď koncertuji," řekl. Dnes hraje Marek Urbánek v deseti kapelách.

Do Přerova se podle svých slov vrací za rodinou a při nerůznějších příležitostech – jednou z nich byl i koncert na hlavní festivalové scéně prologu Československého jazzového festivalu.

Matějskou jazzovou pouť, jak se jarnímu prologu říká, odstartovala v sobotu večer zcela symbolicky kapela Jazz Base s klavíristou Petrem Stojanem. Po ní se na podiu objevil Petr Beneš Quintet, ve kterém hraje vedle pianisty Petra Beneše také bubeník Marek Urbánek, saxofonista Ondřej Štveráček a kontrabasista Tomáš Baroš.

Fanoušci tradičních skladeb dvacátých a třicátých let si přišli na své během koncertu přerovského orchestru Academic Jazz Band. Celý večer uzavřela skupina K band, již tvoří nadaní hudebníci z Konzervatoře a VOŠ Jaroslava Ježka. Vedoucím K bandu a aranžérem všech skladeb je pedagog Jan Kučera.

Jarní prolog festivalu vznikl před lety jako pocta jeho zakladateli Rudolfu Neulsovi staršímu, kterému se v hudebních kruzích říkalo Matěj. Odtud také název Matějská jazzová pouť.

„Velký podíl na tom, co se v Přerově tehdy událo, měl Rudolf Neuls nejstarší, řečený Matěj. A já doufám, že mu jednou Přerováci vytesají sochu nebo alespoň uhnětou bustu, abychom u ní mohli pořádat naprosto nepietní slavnosti. Žádné kladení věnců, ale spíše něco, co by mu udělalo radost – jako třeba vystoupení přerovského jazzového dorostu, jehož jsme svědky," řekl moderátor Aleš Benda před vystoupením kapely Jazz Base.

Jubilejní ročník festivalu, který se uskuteční v říjnu, slibuje zajímavý program. „Máme potvrzenou účast francouzské kapely Elektro Deluxe a kytaristy Deana Browna. Letos se nám snad také podaří, aby přijel Karel Růžička mladší, který se po letech rád vrátí do Přerova, kde kdysi začínal. Začal jsem jednat také s holandskou saxofonistkou Candy Dulfer," prozradil některá jména ředitel festivalu Rudolf Neuls.