Program odstartovala svoji hrou na klavír nejmladší z uměleckého rodu Matylda Kočí, která zahrála skladbu Vladimíra Justla Ukolébavka.

Společná výstava není pro obě ženy ničím novým. Výběr svých děl představily již před čtyřmi lety v olomoucké Galerii G. Tenkrát bylo jednotícím prvkem hlavně dřevo, v Přerově ale umělkyně zvolily odlišné pojetí.

„Já jsem přišla na zajímavou věc, když jsem se s dámami seznámila a plánovaly jsme výstavu zde v Přerově, tak jsem měla pocit, že je ještě neznám. Později jsem se probírala jejich monografiemi na internetu a našla jsem se na fotografiích z výstavy právě z olomouckého „Géčka“,“ řekla s úsměvem kurátorka výstavy Lada Galová.

Hlavní motiv: kočky

Expozice se nese v duchu dvou ústředních motivů, dřevěných soch jesenické rodačky a umělecké řezbářky Dagmar Koverdynské, malby na stěnách pocházejí z autorské dílny její dcery – malířky Halky Kočí. Hlavním motivem jsou kočky. Výstava tak propojuje řezbářské umění s malbou.

Mladší z vystavovatelek Halka Kočí se zde rozhodla vystavit svoji ateliérovou tvorbu. Obrazy tvoří souběžně se sochami a plastikami.

„Původně chtěla vystavovat pouze své obrazy, nakonec přivezla i dvě plastiky,“ doplnila Lada Galová.

Dagmar Koverdynská působila pět let jako výtvarná pedagožka. Vystudovala výtvarné umění společně s českým jazykem. Pokračovala ve šlépějích svého otce, jesenického řezbáře Bořivoje Nováka.

„Pro otce bylo řezbářství celoživotním koníčkem. Byl to doslova nedělní řezbář,“ vzpomněla Dagmar Koverdynská. Umělkyně si své návrhy kreslí přímo na dřevo.

„Nejprve se snažím přijít na to, co by z toho špalku mohlo vzniknout tak, aby byl co nejvíce využitý . Nejraději mám dřevo, kde jsou kazy nebo když je tvarově deformováno. To je pro mě velice inspirující. Svoji představu si pak nakreslím přímo na špalek,“ doplnila Koverdynská.

Příchozím se výstava ihned zalíbila. „Byl jsem tu již na vernisáži Marka Matějíčka a byl jsem nadšený. Tato výstava mě také nadchla. Mám rád dřevo, ty sochy musely dát neskutečnou práci,“ sdělil své dojmy jeden z návštěvníků galerie.

Poutavá expozice bude k vidění až do soboty 30. prosince.