Týden před první adventní nedělí tu lidé mohli nejen nakoupit adventní věnce, vánoční dekorace nebo třeba keramiku, ale také se nechat inspirovat tradičními řemesly a některá si i na místě vyzkoušet. Vánoční výstavu v Rouském pořádá již posedmé občanské sdružení Za uchování a rozvoj místních tradic. S pásmem vánočních písní vystoupil i pěvecký soubor Schola Kelč.

„Každý rok hledáme nové vystavovatele a snažíme se nalákat hlavně ty, kteří jsou schopní a ochotní svoji práci předvést na místě,“ říká předsedkyně sdružení Irena Odložilíková. Zatímco loni sálu kulturního domu vévodil slaměný betlém v životní velikosti, který se letos přesunul na předvánoční výstavu do Olomouce, tentokrát se výstava nesla v duchu lidových tradic. „Chtěli jsme přiblížit, jak se žilo dříve, a ukázat selskou jizbu,“ zmiňuje hlavní pořadatelka. Uprostřed místnosti stála ženská figurína oblečená do tradičních šatů, vyzdobený stůl, kolébka a samozřejmě vánoční stromek.

Návštěvníci mohli obdivovat pletené drobnosti, háčkované ozdoby či obrázky, zdobené perníčky, zvířátka vyřezávaná ze dřeva nebo voskové figurky a svíčky. Některé činnosti si děti vyzkoušely přímo na místě. „Já jsem vyřezal srdíčko a dám ho asi mamce,“ svěřil se třeba Dan Výška. Řezbář Pavel Hutečka z Želechovic nad Dřevnicí má před Vánoci opravdu napilno. Vyrábí dřevěné dekorace na stromeček a ukazuje svoji práci nejen na výstavách, ale také ve skanzenech a muzeích. „Někdy si říkám, že tak trochu supluji technické práce, které už děti na základních školách nemívají. Tady si mohou aspoň vyzkoušet práci s pilkou a zároveň si sami vyrobit něco pěkného, co je potěší a co můžou někomu věnovat jako dárek,“ poznamenává řezbář.

Každý rok jezdí do Rouského třeba Michaela Nováková z Hranic. „Výstava je moc pěkná, nikdy si ji nenecháme ujít,“ hodnotí mladá žena, která si na místě koupila adventní věnec. „My jsme tu poprvé, přijeli jsme se spíš předvánočně naladit. Máme radši tradiční stromek, pár světýlek, ale ne nic přezdobeného,“ svěřila se i další návštěvnice, Petra Vránová z Dřevohosticka.

Počet návštěvníků i vystavovatelů, kteří mají zájem předvést své výrobky v Rouském, rok od roku roste. Podle předsedkyně sdružení přijíždějí lidé i ze Vsetína či Valašského Meziříčí. Za oba dny výstavu navštíví každý rok několik stovek lidí. „Vstupenky nemáme, ale loni jsme podle počtu odevzdaných anketních lístků napočítali jedenáct set lidí,“ doplňuje Odložilíková.

Sdružení Za uchování a rozvoj místních tradic pořádá také kurzy drobných řemesel. A právě výstavy a s nimi spojené ukázky různých ručních prací odhalí, co by se zájemci rádi naučili. „Podařilo se nám navázat spolupráci s Lenkou Bartoškovou z Klubu řemesel v Holešově,“ pochvaluje si předsedkyně sdružení. A i když advent ještě ani nezačal, už nyní začíná chystat další, tentokrát jarní výstavu.