V pátek se mohli návštěvníci všech věkových kategorií zúčastnit prohlídky zákulisí divadla včetně loutkařské minidílničky a výstavy s popisem výroby loutek.

V Přerově se setkání loutkařů koná každoročně.

„Tuto akci pořádáme ale vždy jednou za dva roky. Mezi tím se vždy koná celostátní sokolská přehlídka, která je jediná v republice," uvedla principálka přerovského loutkové divadla Marie Veřmiřovská.

V pátek divadlo otevřelo pro širokou veřejnost. Ta se mohla podívat do všech prostor divadla.

„Jde o dílničku spojenou s exkurzí v loutkovém divadle, která je přístupná pro celou veřejnost. Za dopoledne sem přišlo už několik desítek dětí ze školek a základních škol," popsala páteční program principálka divadla.

Podobné prohlídky dělá divadlo i po jednotlivých představeních v sezoně. Děti se při nich mohou podívat na všechny loutky a kulisy, které divadlo vlastní.

Víkendovou část přehlídky odstartuje v sobotu divadlo Přerovský kašpárek se svojí Červenou Karkulkou. Na programu jsou dále soubory z Prahy, Olomouce, Otrokovic, Chrudimi či Vysokého Mýta.

„Během akce budeme mít i speciální vystoupení s maňásky," dodala Marie Veřmiřovská.

V sobotu od 19 hodin je součástí akce i postupová soutěžní přehlídka individuálních výstupů s loutkami. V té budou loutkaři bojovat o postup do finálové přehlídky Loutkářská Chrudim. Letnice v neděli ukončí přerovský soubor hrou Pětifousek.

Loutkové divadlo v Přerově od roku 1915

Loutkové divadlo bylo v Přerově založeno v roce 1915. Od roku 1921 hraje pro diváky pravidelně. Jeho provoz od této doby přerušily pouze druhá světová válka a povodně v roce 1997, při kterých se do divadla dostalo místy až sedm metrů vody.

„Po roce 1989 se obnovilo nesoutěžní celostátní setkávání loutkových souborů. Zde v Přerově přehlídku pořádáme po opravě divadla po velkých povodních od roku 2002. Za tři roky budeme slavit již sto let činnosti divadla," přiblížila historii divadla Marie Veřmiřovská.

Přerovské loutkové divadlo bylo a stále je velmi dobře vybavené.

„Toto kamenné divadlo bylo postaveno v roce 1936. Tehdy bylo považováno za nejmodernější ve Střední Evropě," řekla.

Za tu dobu má v zásobě na dvě stě nejrůznějších loutek, které se skládají z dvanácti, ale i dvaceti částí.

„Nahoře jsou loutky, které jsou řazeny podle pohádek, které hrajeme. Za rok hrajeme od Dušiček do Velikonoc zhruba pět pohádek," dodala.

Na ty je potřeba i velké množství kulis. „Třeba na Karkulku je potřeba dvou chaloupek, čtrnáct stromů, pět keřů, jedna studna, tři kopce a několik rekvizit," uzavřela.

V divadle je celkem 160 míst na sezení. Díky bezbariérovému přístupu ho můžou navštívit také vozíčkáři.