Premiéra začíná v sobotu v 16 hodin, první repríza je pak na programu v neděli ve stejný čas.

„Pohádky mají v dramaturgii našeho divadla své pevné místo už od začátku. Stačí vzpomenout na tituly O princezně Esemesce první nebo Čertovská pohádka, což byly vůbec jedny z našich prvních inscenací. O králi, který mlsal – to je další autorská pohádka se specifickou poetikou, která je vtipná, ale i napínavá, takže by kromě malých diváků mohla zaujmout i dospělé,“ uvedl umělecký šéf Tramtarie Vladislav Kracík.

Jak už název napovídá, vychází text Matyáše Dlaba z jedné z nejmilejších dětských kratochvílí. Příběh je zasazen do království, které se probouzí a usíná ve světě cukrovinek. Panovník si vychutnává nejrůznější pamlsky do té doby, než jeho zuby zachvátí hrozivá bolest. Království totiž napadl kaz Velekaz. Vladař je všemi možnými způsoby varován, aby sladké omezil, jeho závislost na dobrotách je však příliš silná.

„Prvotní inspirací byl zubní kaz a bolest s ním spojená. K tomuto nepříjemnému problému mám velmi blízký vztah. Posléze tak vznikla vize světa, který si s kazem nepěkně zahrává,“ prozradil s úsměvem Dlab.

„Sázíme na skutečnost, že mlsání je dětskému světu blízké, navíc v pohádce máme možnost vše nadsadit a zveličit. Král tak nosí na hlavě bonbonovou korunu a v rukou drží lízátkové žezlo a marcipánové jablko,“ popsal Dlab.

Tvůrci použili v inscenaci napodobeniny pamlsků, ale i reálné cukrovinky. Pestrobarevná scéna je dílem Elišky Konečné a Evy Krhutové. Kromě Mariána Zedníka v roli Krále se dětskému publiku představí hned čtyři nové posily Divadla Tramtarie.

Zápornou postavu Velekaza si s chutí zahrál Tomáš G. Vik, premiéru na olomouckém jevišti pak budou mít i Jana Posníková, Lenka Krejčí a Jiří Šefl. Repertoár pro letošní sezonu nabídne ještě jeden pohádkový titul. V březnu se děti, které mají rády sci-fi, mohou těšit na Pohádky z mléčné dráhy v režii Vladislava Kracíka.