Na výstavu byly použity materiály z kovářova archivu, které z rakouského Ybbsitz zapůjčila mistrova dcera Christine Habermann von Hoch. „Návštěvníky upoutají již v atriu před vchodem do Galerie Konírna dvě exteriérové kované plastiky. V přízemí galerie se pak bude možné blíže seznámit s osobností Alfreda Habermanna, jeho životem a prací,“ láká na výstavu Blanka Prudilová z Městského úřadu v Lipníku nad Bečvou.

K vidění budou například mistrovi osobní kovářské věci i práce ve všech fázích jeho tvůrčího procesu – od nákresu přes model až po hotovou skulpturu. Výstavu doplní panely s informacemi a mistrovými fotografiemi. „Návštěvníci rovněž uvidí, jak Habermannovu charismatickou osobnost zachytili jiní výtvarní umělci. Součástí expozice bude i projekce krátkých filmů „Květy ohně“ a „Tilia – příběh jedné sochy“,“ uvedla Blanka Prudilová.

Černobílá fotografie Alfreda Habermanna obklopeného kováři na Helfštýně

Černobílá fotografie Alfreda Habermanna obklopeného kováři na Helfštýně. Foto: Jaroslav Vacek

Alfred Habermann byl významnou a mezi kováři uznávanou osobností. Často v letních měsících pobýval i v Lipníku a jak postupně poznával toto historické město, tak k němu získal citový vztah, podpořený mnoha osobními kontakty. Svou lásku k městu i lidem vtiskl do skulptury Tilie, která zdobí náměstí kovářského města od května 2009.

Kurátorkou výstavy je Marcela Kleckerová, dlouholetá přítelkyně Alfreda Habermanna a znalkyně jeho práce. Vernisáže se osobně zúčastní také mistrova manželka a dcera.

Návštěvníci mohou výstavu, na kterou je vstup zdarma, obdivovat vždy od úterý do pátku od 12 do 16 hodin a o víkendech od 10 do 17 hodin. Prohlídku mimo tyto doby je možné domluvit telefonicky.

(kre)