Oslavy začnou v pátek 7. srpna v 19 hodin na náměstí TGM. Část programu se uskuteční i na Horním náměstí. Všichni, kteří přijdou už v pátek večer, se mohou pobavit a zatancovat si na hodové diskotéce.

Sobota pak začne programem s názvem Den přátelství, na kterém vystoupí soubory přátelských měst. Na náměstí v centru města se představí uskupeníAmaro z polského Ozimku, skupina D2 Dance z Přerova, hudební formace z Děčína s názvem Dr. Vomiště a pěvecký sbor Cantabile z Přerova a Hranic.

Odpoledne bude patřit rovněž hudbě.Od15 hodin divákůmzahrají Funky&Jazz z ukrajinského Ivano-Frankivsku, přerovská taneční country skupina Colorédo, Karel Caha Duo a seskupení SPIN z polského města Kedzierzyn- Koźle.

Vrcholem sobotního dne bude vystoupení pražské skupiny Olympic v čele s Petrem Jandou. Koncert začne v osm hodin večer. V neděli se návštěvníci mohou těšit na krojovaný průvod, dechovou hudbu či hodovou mši v kostele svatého Vavřince.

Chybět nebude ani řemeslný jarmark a středověké hry. Přerovské Svatovavřinecké hody se za dobu svého konání pomalu stávají tradicí.

Ředitel Služeb města Přerova Rudolf Neuls dohlíží na jejich organizaci už několik let. Zeptali jsme se jej proto na několik otázek.

ROZHOVOR

Letos na hodech v Přerově vystoupí známá skupina Olympic. Jak se vám to podařilo?

Kapela měla původně koncertovat tady v Přerově už před několika měsíci na jaře. Koncert se však nakonec nekonal. My jsme jednoduše využili předešlých jednání a domluvili jsme se jen na jinémtermínu.

Shodou okolností osmý srpnem měla kapela volný, takže Přerov poctí svou návštěvou.

Na oslavách vystoupí soubory z partnerských měst z Polska i Ukrajiny. Kdy tento nápad vznikl?

Poprvé knámvystupující ze spřátelených měst přijeli loni, letos jsme na program navázali. Kromě souborů z Polska a Ukrajiny vystoupí i hosté z Děčína.

Každý soubor dorazí i s oficiální delegací města. Všichni jsou pak pozváni na setkání s primátorem.

Letošní ročník je co se týče programu opravdu nabitý. Jak dlouho trvaly přípravy?

Program se vytváří v podstatě v průběhu celého roku. Minimálně s půlročním předstihem známe data všech akcí a pomalu začínáme rozjíždět přípravy.

V minulém roce jste mimo jiné bojovali i s počasím. Máte letos zajištěn náhradní program, kdyby vám počasí opět nepřálo?

Loni to bylo chvílemi opravdu krušné. Program se zpozdil o několik hodin, ale diváci naštěstí vydrželi. Bohužel s tímto problémem nemůžeme nic dělat. Musíme doufat, že nám počasí vyjde.

Co přesunout program dovnitř?

Není kam. Na večerních koncertech počítáme s vysokou návštěvností. Tak velké prostory, kam bychom program mohli přesunout, v centru nemáme.

Je pravda, že jsme dostali návrh ze strany přerovského výstaviště, aby se oslavy konaly tam, ale my chceme program udržet v centru města a ne ho odsouvat mimo ně.

Naděžda Švrčková