Výstava, na jejíž realizaci spolupracuje Muzeum Komenského v Přerově s Loutkovým divadlem Sokola Přerov, začíná ve čtvrtek 23. dubna od 17. hodiny.

„Divadlo nám zapůjčilo nejen loutky, kulisy a rekvizity, ale také písemný a fotografický materiál. Pro návštěvníky bude připravena i řada doprovodných programů, včetně přednášek a muzejní noci," uvedl kurátor výstavy Lubor Maloň.

Celá výstava bude umístěna ve třech sálech ve druhém patře přerovského zámku, kde se mohou lidé potěšit pravou divadelní atmosférou a prohlédnout si divadlo z neobvyklého úhlu – ze zákulisí.

„Diváci tak uvidí nejen zázemí členů souboru, ale také výrobu a opravu loutek a šití oblečení pro loutky, uskladnění loutek a kulis, jevištní konstrukci a mnoho dalších zajímavostí," doplnil Lubor Maloň.

Loutkové divadlo Přerovský kašpárek

Loutkové divadlo Přerovský kašpárek. Foto: Vladimír Smékal

Promítání, přednášky i muzejní noc

Pro návštěvníky, kteří budou mít trochu víc času, bude připraveno promítání záznamů z představení přerovského loutkového divadla.

V historické části výstavy se dozví nejen řadu zajímavých informací z historie souboru, ale také z jeho současnosti.

„Zjistí, jaké profese jsou spojené s loutkovým divadlem a jaké druhy loutek vlastně existují. Tím nejzajímavějším ale budou loutky a kulisy, uspořádané do poutavých dioramat," prozradil kurátor.

Malí a velcí návštěvníci se mohou těšit nejen na Ferdu Mravence, ale také na Broučky, Dvanáct měsíčků, Sněhurku a sedm trpaslíků, Míčka Flíčka, Pohádku o zlaté rybce a mnoho dalších známých postaviček, včetně Kašpárka.

Vedle doprovodných programů se uskuteční dvě přednášky a muzejní noc.

V úterý  2. května přiblíží principálka přerovského loutkového divadla Marie Veřmiřovská historii souboru, dne 26. května pak kurátor výstavy prozradí, jak probíhaly přípravy k výstavě.

Obě přednášky se uskuteční v Korvínském domě na Horním náměstí od 17 hodin.

Na muzejní noc Kašpárkovo noční dobrodružství se mohou děti i dospělí těšit v pátek 22. května, program zakončí ve 22 hodin představení pro dospělé Pláštěnka v Mervartově sálu přerovského zámku v podání Přerovského Kašpárka.

Výstava potrvá do 27. září.