Bezejmenný hrdina největšího folkového svátku letošního léta v Tovačově se stal rázem miláčkem publika. Pod podiem se proháněl s takovou vervou, že z dálky připomínal jednoho z organizátorů.

Atmosféra setkání folkařů z celé republiky v zámeckém areálu je neopakovatelná a rádi si ji užijí muzikanti i trampové, posedávající s pivem v trávě. „Byl jsem hodně překvapený. Čekal jsem totiž malou přehlídečku na fotbalovém hřišti, a ne takovou skvělou akci,“ přiznal se lídr kapely Druhá míza Vojta Zícha, jenž byl jednou z hlavních hvězd sobotního večera.

Zpěvák a banjista hrál v minulosti ve skupině s Pavlem Lohonkou Žalmanem a nebo zpěvačkou Pavlou Jíšovou. Na otázku, jaké jsou jeho písničky teď, kdy vystupuje v triu s Tomášem Berkou a Romanou Tomáškovou, odpověděl s úsměvem. „Snažil jsem se být veselý, ale veselý to asi není,“ popřel v jedné větě sám sebe.

Na trávě vedle podia posedávaly odpoledne maminky s malými dětmi. Jejich ratolesti každou chvíli odbíhaly na parket a tančily ostošest. „Mám za sebou letos už několik festivalů, ale na tomto je jedinečná atmosféra. Kromě organizace oceňuji i dobrý vkus dramaturgů,“ pochvalovala si jedna z návštěvnic Anna Staníková z daleké Třeboně.

Kdo by čekal, že je festival přehlídkou skalních trampů, ten by se spletl. Tovačovský portál je totiž spíše poetický a z podia k divákům kromě hudby promlouvají i skvělé texty. Právě proto se asi v Tovačově natrvalo zabydlela kapela Epy de mye z Jižních Čech a nebo pražší Šantré, připomínající projevem zpěvačky i texty Zuzanu Navarovou z dob prvních alb skupiny Nerez.

„Snažíme se smíchat dramaturgii tak, aby se objevily jak regionální skupiny, tak i ty vzdálenější,“ vysvětlila Anna Nosálová, autorka dramaturgie festivalu. Na Portálu se tedy tentokrát objevily skupiny Dobrá poloha, Blue Stones, Noaco, Přístav, Alibaba, Dobrozdání, ale i regionální Leopardi z Lipníku nad Bečvou.

„Samozřejmě velká očekávání diváků patří brněnské kapele Quanti minoris, která hraje hradní rock. Díky příčné flétně Zdeňka Němečka skladby připomínají sound skupiny Jethro Tull,“ shrnula Nosálová. Podle ní se ale letos festival musel obejít bez finační podpory kraje. „Za méně peněz tedy musí být stejná muzika. Náš vlídný rodinný festival to ale nijak neohrozí,“ uzavřela.