Profesionální nasazení herců, co nejméně pozlátka a namísto okázalých kostýmů jen kusy hader a nepředstírané emoce – tak by se dal stručně přiblížit nový kus přerovských ochotníků. Diváci ho mohli zhlédnout v premiéře v pondělí večer v Městském domě.

Dlouholetá režisérka divadla Vlasta Hartlová prozrazuje svůj záměr:

„Přemýšlela jsem, jestli nastudovat ke čtyřicátým narozeninám Dostavníku nějakou řachandu, ale pak jsem si řekla: proč nezkusit něco více uměleckého,“ vysvětlila Hartlová, proč se ochotníci vrhli do tak náročného díla jako je Homérův epos Odysseus.

Režisérka podle svých slov vsadila na nadčasovost díla.

„Je o věrnosti, lásce, statečnosti, o svobodě a také obyčejné touze po domově. Ta témata jsou platná dodnes,“ je přesvědčena. Originalitu divadelního ztvárnění eposu ještě více podtrhly rockové písně, které zní z podia téměř nepřetržitě. Autorem převážné většiny z nich je herec a představitel hlavní role Zdeněk Hilbert.

„Snažili jsme se udělat jednoduchými prostředky velkou věc. Aby hudba vynikala a vzniklo něco jako symfonická báseň. Taneční choreografie je jednoduchá a scéna v podstatě laciná. Stavíme kulisy vlastními těly,“ přiblížila Hartlová.

Nastudování hry trvalo celý rok.

„Proto má také v podtitulu leporelo roku. Rok to trvalo a rok to budeme lidem hrát,“ poodhalil zákulisí šéf přerovského ochotnického souboru Ivo Kolařík.

Důvod, proč letos nebyla premiéra Dostavníku tak jako obvykle na jaře, byl podle něj zcela prozaický.

„Režisérka si zlomila nohu a mohla začít zkoušet až v únoru. Nastudování hry bylo navíc náročné a zapojilo se do něj šestnáct herců,“ vysvětlil.

Nejsilnějším nábojem představení jsou rockové skladby. Jejich texty pomáhal Zdeňku Hilbertovi skládat další z dlouholetých amatérských divadelníků Čestmír Beťák. Hudba zase vznikala v autorské dvojici Zdeněk Hilbert – Martin Kučera.

„Tím nejcitlivějším momentem Homérova textu pro mě byla pasáž, kdy Odysseus v Hádově říši podsvětí zjistí, že mu zemřela matka. Vidí ji mezi duchy a pravdu vytuší jen z náznaků. To mě úplně vzalo a doufám, že se mi emoce podařilo vyjádřit i na jevišti,“ svěřil se Zdeněk Hilbert.

Herec a muzikant složil pro rockový muzikál celkem třicet písní.

„Hudební epos je něco jiného, než jsem dělal dosud, ta práce mě ale strhla. Líbí se mi, že zlo je v Homérovi skutečně zlo a dobro zase dobro. Černobílé vidění světa se odrazilo i v jednoduchých výrazových prostředcích,“ uzavřel.