„Přerovské noční opájení" nabídne lidem prohlídku výstavy Časy se mění, chuť zůstává, která se věnuje historii zdejšího akciového pivovaru. V prvních dvou sálech jsou k vidění předměty, souvisejí s výrobou piva – například láhve, sklenice či etikety. Návštěvníci ale můžou zhlédnout také krátký tematický film o historii pivovaru.

„Ve velkém sále se pak odehrává hlavní dějství výstavy, složené z dioramat pivovarského dvora, stáčírny a dobové hospody. Nostalgická atmosféra zde dýchá ze všech koutů a stačí se jí jen opájet," přiblížil Lubor Maloň z Muzea Komenského v Přerově.

„Jak se dělá láska"

Na chodbě ve druhém patře zámku pak bude zpřístupněna výstava dětských výtvarných prací s názvem „Jak se dělá láska", která přináší dětský pohled na různé podoby lásky. V další expozici Národopisu Hané a Záhoří se před očima diváků rozehraje příběh kramářské písně „Jak se dělá láska," jenž poučí dospělé i mládež o stinných stránkách marnivé ženské lásky.

Kramářskou píseň předvedou členové folklorního souboru Haná Přerov v doprovodu houslistky Hany Čagánkové. „Kramářská píseň je vlastně takovou malou, ale poutavou pozvánkou na folklorní festival V zámku a podzámčí, který se v Přerově uskuteční ve dnech 15. a 16. června," dodal Lubor Maloň.

A aby toho nebylo málo, mohou se návštěvníci opájet také fotografiemi Martina Frouze a originály světově proslulých archeologických artefaktů na výstavě Umění z času lovců.

Do celorepublikového Festivalu muzejních nocí se přerovské Muzeum Komenského zapojuje již od roku 2009. (pu)