„Je to ocenění pro všechny, kteří se za sto let existence divadla zapojili do jeho činnosti. Každý z nich má na tomto ocenění podíl svou obětavou a dobrovolnou prací pro děti ze širokého okolí," řekla principálka divadla Marie Veřmiřovská, která soubor vede již 30 let.

Divadlo vzniklo při Sokolu v roce 1915 a v počátcích sídlilo na půdě školy v Palackého ulici. Soubor má dnes domovskou scénu v přerovské sokolovně a čítá na 25 členů všech generací.

Významné výročí připomenou v letošním roce hned několikrát. Například výstavou v přerovském muzeu nebo slavnostní Sokolskou divadelní přehlídkou, která se uskuteční poslední květnový víkend v Přerově.

Předávání Cen Olomouckého kraje v oblasti kultury v Prostějově. Autor: DENÍK/Michal Sobecký

Zdroj: DENÍK/Michal Sobecký

V rámci této přehlídky přerovští loutkáři uspořádají slavnostní večer, kde se sejdou současní i bývalí členové divadla.

„Touto cestou chceme všechny bývalé členy vyzvat, ať se nám přihlásí – třeba na vrátnici budovy Sokolu. Za ty roky divadlem prošlo mnoho lidí, a ne na všechny máme kontakt," vysvětlila.

Součástí letošních oslav je i příprava nové výzdoby divadla, aby si jeho návštěvu děti ještě více užily a znovu se rády vracely za pohádkami Přerovského Kašpárka.

Krajské ocenění pro soubor tak neznamená pouze uznání za udržování dlouholeté tradice, ale také pobídnutí, aby soubor svou činnost dále rozvíjel.

„Trošku nás brzdí nedostatek zájemců, kteří by se k nám přidali. Pokud si chce loutkové divadlo někdo zkusit, je u nás kdykoliv vítán," dodala Marie Veřmiřovská