Tento ročník je významný tím, že se ho účastní přímo Tibeťané žijící jak u nás, tak v zahraničí. Festival má za cíl upozornit nejen na 50 let násilného obsazení Tibetu Čínou, na porušování lidských práv, ale také má přiblížit himálajskou kulturu a život Tibeťanů v exilu.

„V Přerově proběhne druhý ročník festivalu a stejně jako vloni se všechny akce uskuteční v čajovně Taškent v ulici Velká Dlážka, každý den od 18 hodin,“ uvedl jeden z pořadatelů Michal Majer.

Milovníci filmu budou mít vzácnou příležitost zhlédnout v pondělí 16. března premiéru dokumentu Poselství Tibeťanů, který natočil Arnaud Desjardins v roce 1966. Dokument mapuje situaci tibetského exilu v Indii v 60. letech 20. století.

V úterý 17. března jsou na programu cestopisné filmy Tibet – západní a Zapomenutý Tibet a besedy s jejich autorem, cestovatelem Zdeňkem Urbancem. O životě Tibeťanů a tibetských dětí v indickém exilu se návštěvníci mohou dovědět ve středu 18. března na přednáškách koordinátorek projektů občanského sdružení M.O.S.T. Jany Neborákové a Karin Machaté.

Obě pracovaly půl roku v indických Himálajích v tibetských exilových vesničkách v roce 2008.

Přednášky budou doplněny jedinečným dokumentem Útěk přes Himálaj. Přerovský festival zakončí 19. března promítání filmů Oči pro Tibet, což je dokument o americkém projektu pojízdné oční ambulance přímo v Tibetu a poselství J. Sv. Dalajlamy Síla pravdy.

Na všechny akce pořádané v rámci festivalu Pro Tibet v Přerově je dobrovolné vstupné, kromě úterní přednášky Zdeňka Urbance s promítáním filmů. Zde návštěvníci zaplatí za vstup padesát korun. Podrobnosti o celém festivalu a jednotlivých pořadech najdou případní zájemci na webových stránkch www.protibet.org.