Na ní budou k vidění na tři stovky originálních obalů vinylových nosičů, suvenýry z koncertů, ale také autentické plakáty kapel, desítky let staré hudební magazíny či hudební aparatura ze sedmdesátých let.

Autoři expozice chtějí v typickém prostředí improvizovaného rockového klubu připomenout zlatou éru světového a českého roku a přenést se alespoň ve vzpomínkách do doby, kdy vznikaly nesmrtelné hity, jež jsou evergreeny dodnes.

„Chceme se podělit s našimi kamarády, ale nejen s nimi, o radost z muziky, která nás provází od dětských let a je naším celoživotním potěšením a někdy i posedlostí," říkají spoluautoři výstavy René Beneš, Martin Hádek a Karel Žurek.

Ti vlastní unikátní sbírku více jak dvou tisícovek gramodesek, jejíž část se rozhodli v galerii prezentovat. Spolu s nimi se na organizaci a financování výstavy podílejí i Dana Moravčíková a Vojta Gren, kteří do expozice přispějí dalšími vzácnými kousky.

„Navodit v galerii autentičnost doby není jednoduché. Dnes jsou v kurzu zážitkové výstavy a soudobému návštěvníkovi už zdaleka nestačí jen jednostranný vjem. Hosty proto uvítá obří plakát Beatles na známém Abbey Road přechodu, jenž bude v 3D improvizaci součástí vstupu do galerie," přiblížila vedoucí Galerie města Přerova Lada Galová.

Charakteristik doby bude ale více.

„Všichni jsme byli na jakémsi přechodu pro chodce a vydali se různými směry. Někdo z nás odešel do emigrace, jiní zůstali a kolaborovali s režimem, jak jen to šlo, další, co setrvali, měli rockovou hudbu i jako revoltu proti odporné ideologii soudružství a všeho, co s tím souviselo. Abychom nastínili alespoň na chvíli vysněnou touhu všech, které rocková hudba dostala, doplní nástěnné instalace dobových originálů obalů elpíček další vizualizace či autentické rekvizity," vysvětlil autor projektu Karel Žurek.

Ze stropů se tak budou nad návštěvníky snášet desítky vinylových desek, ale i kytary, vlajky nebo trička s hudebními motivy.

„Atmosféru doby umocníme i poslechem rockových hitů, promítáním videoklipů a prezentací hudebních filmů. Ze záměru jednoduché výstavy obalů desek postupně vyplynul náročný projekt, plný doprovodných aktivit, protože všichni chceme, aby se návštěvník na chvíli přenesl v čase a výstavu si co nejvěrohodněji užil," doplnila Lada Galová.

Deky Black Sabath jako kříž

Překvapení bude fanoušky zlatých šedesátých let čekat hned u dveří.

Vstoupit do expozice totiž budou muset po přechodu jako v legendární Abbey Road a vítat a doprovázet je budou Ringo Starr, George Harrison, Paul Mc Cartney a John Lennon v životní velikosti. Nebudou to však jen Beatles, kteří upoutají pozornost neotřelým způsobem.

„Prostor galerie bude vizuálně rozdělen na tři základní desetiletí, vystihující v nejzákladnějších rysech danou éru," přiblížil dramaturgický záměr Karel Žurek.

„Šedesátky" tak budou zaplaveny květinami, připomínkou známého festivalu Woodstock, znakem hippies a stěny pokryjí desky Beatles, Cream, Jimiho Hendrixe, Janis Joplin, kapel Doors nebo Hollies.

Sedmdesátá léta budou charakterizovat dnes již dinosauři té doby, Uriah Heep, Deep Purple, Pink Floyd, Yes, Queen nebo Kiss.

Části expozice bude vévodit sbírka gramodesek skupiny Black Sabbath, stylizovaná do podoby jejich symbolu – kříže.

„Osmdesátky budou prezentovány modlami té doby – Judas Priest, Iron Maiden a Metallica, stejně jako obaly desek Asia, Saga, Styx, Accept, Status Quo, Ozzy Osbourne či Helloween," nastínil.

Zahraje Jimi Hendrix i kapela s primátorem

Zadní salonek galerie bude vyčleněn pro dobové tiskoviny, hudební magazíny, plakáty nebo vstupenky z koncertů. Galerie chystá také doprovodné akce. Vedle symbolů doby, jakými byl třeba Woodstock, který rozjel dobu giga koncertů se statisíci diváky, mohou hosty filmových představení v galerii upoutat filmy s AC/DC anebo tématickým koncertem americké superkapely QUEENSRYCHE z konce osmdesátých let.

Stejně tak i program Letní divadelní scény mezi hradbami organizátoři stylově přizpůsobili probíhající výstavě.

„Letošní sezonu zahájíme 14. června koncertem přerovské kapely Jimi Hendrix Forever, 28. června ve stejný čas je na venkovním podiu vystřídá olomoucká rocková formace The Again, která hrála jako předkapela Deep Purple či Yes. Again jako tradičně vystoupí se svým kytaristou Martinem Novotným, olomouckým primátorem," zve na letní program do galerie a divadla Lada Galová.

Program veřejných projekcí hudebních filmů

31. 5. – Beatles – Help! (1965)

7. 6. – Woodstock (1969)

14. 6. – Led Zeppelin – The song remains the same (1976)

21. 6. – AC/DC Let there be rock (1979)

28. 6. – PINK FLOYD – The wall (1979)

12. 7. – QUEEN – Live at the bowl (1982)

19. 7. – Queensryche – Operation Livecrime (1988)

Promítání bude vždy ve čtvrtek v 17 hodin v Galerii města Přerova. Vstup zdarma. Organizátoři si vyhrazují právo na změnu programu.(red)