„Interprety koncertu, proslaveného po celé republice, jsou umělci evropského renomé, skuteční mistři svého oboru. Sedm obrazů z vlastního životopisu J. J. Ryby zpracoval a přednese herec a recitátor Vladimír Matějček, v minulosti kmenový člen souboru světově proslulého Divadla Za branou O. Krejči, člen uměleckého sdružení Lyra Pragensis a host činohry Národního divadla," uvádějí pořadatelé akce. Skladby J. J. Ryby hraje a zpívá varhaník Vladimír Roubal, ředitel kůru Královské kanonie premonstrátů v Praze na Strahově.

V rámci letošního zářijového a říjnového turné bude koncert uveden rovněž v dalších městech. Hned následující den, ve středu 25. září od 19 hodin v kostele sv. Františka v Lipníku nad Bečvou.

Svátek sv. Václava, Den české státnosti, připadá na sobotu 28. září.

„Je dobře připomínat si, že svoboda a státnost nepadá z nebe, je třeba si jí vážit a ve svornosti o ni pečovat, byla dlouhá léta a staletí, kdy jsme ji neměli, a bez takových lidí jako byl Jakub Jan Ryba a řada dalších národních buditelů a činitelů bychom dnes neměli co slavit," říká Vladimír Matějček.