VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETR CEH alias rapper JaPh: Přerov je město duchů, chybí tady klubová scéna

Rap je pro Petra Ceha očistnou terapií, Jakuba Řípu zase dělá „sám sebou“. Dlouhá léta tvořili každý sám, před rokem se přerovští rappeři JaPh a CaliBro rozhodli vydat první společnou desku. „Jde o takové spojení dvou sil,“ říká v rozhovoru jeden z nich.

13.12.2017
SDÍLEJ:

RADIOBLUNT je přerovský label, který sdružuje hiphopové interprety. Dvojice rapperů z tohoto labelu vydává svoji první společnou desku SynergieFoto: archiv Petra Ceha a Jakuba Řípy

Kluci, vydali jste novou desku, řeknete mi o ní něco?
JaPh: Deska se jmenuje Synergie. A proč Synergie? Protože jsme s CaliBrem takové dvě samostatné jednotky, které se spojily a vytvořily jedno společné album. Jde o takové spojení dvou sil.

Říkáte si Calibro a JaPh, jak jste ke svým pseudonymům přišli?
CaliBro: Já si říkám CaliBro, protože mám potřebu všechny zkalibrovat (smích).
JaPh: Na střední škole mi říkali Japan a z toho jsem si zformoval své umělecké jméno JaPh.


Vím o vás, že rapujete každý zvlášť. Koho napadlo, že si „střihnete“ společnou desku?
CaliBro: To jsme tak jednou seděli na pivu, když JaPha napadlo, že bychom mohli udělat něco společně. JaPh je už navíc jeden z mála aktivních rapperů v Přerově. Moc jich už není.

Jak dlouho jste na desce pracovali?
JaPh: Zhruba rok, z toho půl roku trvala studiová práce, dalšího půl roku psaní textů.
CaliBro: Psaní textů a nahrávání nám trvalo rozhodně kratší dobu než mix a mastering (finální zvuková úprava skladeb, pozn. red.), na kterém jsme si dali opravdu záležet. Beaty (hudební podklad, pozn. red.) jsme si koupili od hamburského producenta InsaneBeatz.

Proč zrovna od producenta z Německa?
JaPh: Shodli jsme se na tom, že jeho beaty jsou rozmanitější, není to jen klasický surový hip-hop s kopákem a hajtkou. Je to melodičtější. Já si myslím, že by se to mohlo lidem líbit víc. Taky jsme chtěli, aby album bylo celé v jedné lince, proto beaty od jednoho producenta.
CaliBro: To byl víceméně JaPhův nápad, já jsem se přizpůsobil. Měli jsme na výběr asi dvě stě beatů, sepsali jsme je na papír a ty, na kterých se shodli, pak použili do alba.

ZE SVÝCH „DÉMONŮ“ SE VYPÍŠU NA PAPÍR

Studiové nahrávání není úplně levná záležitost. Kde jste desku točili?
JaPh: U mě doma, pod naším přerovským labelem (vydavatelstvím, pozn. red.) RadioBlunt. S mixem nám pomáhal Zdeněk Čepička ze studia Abbadon Music ve Velkém Týnci. Finální mastering pak dělal Pavel Baar z Karviné.

Hodně interpretů má na svých albech takzvanou „srdcovku“. Jak to máte vy?
JaPh: Za mě je to určitě track Kolik z vás, který je takovým osobním pohledem na svět. Chceme jím sdělit určité temné situace. Pak je to Rutina o dennodenní rutině v práci i v životě.
CaliBro: Hodně tematická mi přijde Apatie, která je o té bezmyšlenkovitosti a prázdnotě. A na odlehčení pak song Rozjebat si hlavu, o tom, že i víkendy mohou být někdy dost náročné (smích).

Videoklipy budou?
JaPh: Jasně. Za Radio-Blunt už jeden máme. Jsou tam všichni ti, kteří v labelu působili a třeba ještě působí. S novou deskou už klipy plánujeme. Je nám jasné, že v dnešní době si nikdo nepustí hudbu bez obrazu.
CaliBro: Po křtu desky Synergie máme v plánu natočit klip k tracku Po setmění, kde je na featu i rapper E-One.

Synergie ale není vaše první deska, že?
JaPh: Tohle je oficiálně moje třetí. Tou první byl Sociální hnus. Ten byl vyloženě kritický, dostával jsem ze sebe špatný pohled na společnost, deska je hodně protisystémová. Druhou byl pak Deratizátor. Tady už jsem spíš na daná témata útočil.
CaliBro: Já mám za sebou desku Sebeklam. Je taková motivační, hodně osobní a hodně o mých pocitech.

Má na vás nějaký vliv i to, že jste oba Přerované? Jak se život v takovém městě odráží ve vaší hudbě?
JaPh: Rozhodně. Přerov je temné město duchů, plné krys a špatných lidí. A já osobně se s tím hodně vnitřně peru.

Pomáhá vám v tom hudba?
JaPh: Je to pro mě taková duševní terapie. To, co mě vnitřně tíží, „buchnu“ na papír a pak to ze sebe „vysypu“ na party. Čistí mě to zevnitř. Když vymýšlím texty, ztrácím se do jiného světa. Baví mě hrát si se slovy, přemýšlím, jak je napojit, aby to dohromady znělo dobře. V takových chvílích vůbec nevnímám čas.

V PŘEROVĚ SE RAPUJE MÁLO. JE TO ŠKODA

Zmínili jste přerovský label RadioBlunt. Kolik vás v něm působí?
JaPh: Je nás přibližně šest, občas i víc. Zmínil bych asi PJ Dirta, DJ Kerola, Chosého, Majla nebo DTF, dřív s námi hodně rapoval E-One. Omlouvám se těm, na které jsem zapomněl (smích).

Kluci, jak jste se vůbec dostali k rapu?
CaliBro: Začalo to v Hulíně s klukama na freestylu. Pak přišel ten pocit, že to je ono. Husí kůže, to, že člověk asi našel svůj cíl. Někdo chce malovat, jiný tetovat, každý dělá, co ho baví. Mě to chytlo a nepustilo.
JaPh: Já jsem k rapu poprvé přičichl na střední škole, kdy jsem se dostal k první kazetce Wu-Tang Clanu. Ta mi tenkrát úplně rozbila hlavu (smích). Pak jsme si s klukama koupili další kazetu Heltah Skeltah. To byl americký temný rap. Prostě krása! Sám jsem začal rapovat přes freestyly s kamarády. Postupně, když jsem odjel do Brna, kde jsem nějakou dobu žil, jsem to začal psát na papír a snažil se dělat první věci.

Pamatujete si na svůj první track?
CaliBro: Já si na něj pamatuji, ale to byly takové výplody, že jsem na to vlastně radši zapomněl (smích).
JaPh: Můj první track se jmenoval V Přerově. Je to celkem málo hudebně i zvukově kvalitní, ale textově to ujde a nějaký náboj to má. Pár lidí v Přerově to hodnotilo i kladně (úsměv).

A co nějaký hudební vzor, máte?
CaliBro: Podle mě je důležité, dělat hudbu hlavně podle sebe. Inspirovat se můžu, ale snažím se být sám sebou.
JaPh: Já nemám vzor. Líbí se mi americké boom bapové věci, českou tvorbu neposlouchám vůbec. Táhne mě to spíš do devadesátých let, kdy ještě rap něco sděloval. Ten dnešní je jedna velká katastrofa.

Jak je to vlastně s rapovou scénou v Přerově? Dá se o nějaké vůbec mluvit?
JaPh: Dřív to bylo určitě lepší. Fungovaly tady kluby jako Šuplík nebo La Skalka, takže bylo kde pořádat akce. Dnes už nejenže není kde, ale není ani kdo by ty akce dělal. Mladí jsou raději zalezlí doma u počítače. Zkrátka tady chybí větší komunita lidí, kteří by se někde sdružovali a společně rozvíjeli svoji tvorbu.
CaliBro: Nejenže není kde vystupovat, ale lidi už na akce ani nechodí. Necítíme žádnou podporu. Pro mě osobně je už reprezentování tohoto města tak trošku mrtvou myšlenkou. Chtěl bych to dostat mezi jinou společnost, třeba do Olomouce nebo Zlína. Uvidíme.

Jste v kontaktu s lidmi třeba z těchto měst?
JaPh: Určitě, komunikujeme s kluky, co dělají rap v Kroměříži, Olomouci, Brně i Praze. Rádi bychom je podpořili na jejich koncertech a zvali je i do Přerova.

CHCEŠ RAPOVAT? OZVI SE NÁM

Bude křest nové desky? Kde lidi najdou potřebné informace?
JaPh: Facebook, jak jinak. Samotný křest nové desky bude v sobotu 16. prosince na Rodeu v Přerově. Určitě vylepíme i nějaké plakáty.

Kdo vás na akci podpoří?
JaPh: Z DJů to budou Pj Dirt, Kerol z Prahy, Hellephant z Hranic. Vystoupí taky E-One, Daark z Nového Jičína, nyní z Brna. Rapovat bude i DTF, Chosé a Majlo. Dorazit by mohla i mladá krev z Olomouce. No a chybět nebude ani beatbox od Xera a jeho parťáka Tomase. Půjde v podstatě o takové setkání přátel rapu.

Co plánujete dál? Jaké má JaPh a Calibro další ambice?
JaPh: Chtěl bych vyrazit na takové malé turné, v plánu je třeba Olomouc, Kroměříž, Brno nebo Praha. Hlavně to nesmí skončit v šuplíku.
CaliBro: Pro mě není prioritou koncertovat. Chci hlavně tvořit. Zajímá mě newschoolovější rap, zkusit nové techniky, tvořit beaty. Prostě zkusit to dělat zase trochu jinak.

Co byste vzkázali těm, kteří by chtěli zkusit rapovat?
JaPh: Pokud má někdo takové ambice, rádi mu pomůžeme. A protože mám doma takové malé nahrávací studio, klidně i něco nahrajeme. Zkrátka, podpoříme každého, kdo o to bude mít zájem. Ozvi se!


JAKUB ŘÍPA alias CALIBRO je šestadvacetiletý rapper z Přerova. Hip-hopu se aktivně věnuje od 18 let. První skladby vypustil společně s hulínským eRipEm, poté začal pracovat na sólové tvorbě. Po kratší odmlce začal v roce 2012 spolupracovat zejména s přerovským rapperem Majlem aka JCM, společně pak vstoupili do labelu RadioBlunt a odehráli první koncerty. V roce 2014 vydal první sólové album Sebeklam.

Třicetiletý PETR CEH alias JAPH je přerovský rapper, hlava projektu RadioBlunt a mistr zvuku. Texty píše od roku 2005. Působil na brněnské undergroundové scéně, kde se dostal do povědomí díky pravidelným akcím v klubu Ramirez. V roce 2011 se vrátil do Přerova. Má vydaná dvě alba – Deratizátor (2014) a Sociální Hnus (2012), se kterým společně s dalším přerovským rapperem E-Onem vyjel na šňůru koncertů po Moravě. Vydal i demo JaPhZ-Illa (2010).

Odkaz na akci: https://www.facebook.com/events/369754216816421/

Autor: Zuzana Krybusová

13.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači elektrotechniky, elektroniky a domácích potřeb Pradavač/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, prodej elektra., , Požadavky:, znalost práce na PC, Komunikační schopnosti, příjemné vystupování, zodpovědnost a pečlivost, trestní rejstřík bez záznamu., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: info@okaybartal.cz;, - telefonicky (9,00 - 19,00 hod.) na čísle 728 517 511 - p. Bartál. Pracoviště: Bc. jiří bartál - pracoviště přerov, Lipnická, č.p. 2936, 750 02 Přerov 2. Informace: Jiří Bartál, +420 728 517 511.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků Operátor výroby. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16400 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: agentura@sksbu.cz;, - osobně v kanceláři SKS Business Unit s.r.o., Jiráskova 116, 753 01 Hranice 1, , Místo výkonu práce: Shin Heung CZ s.r.o., Olomoucká 306, 753 01 Hranice. Pracoviště: Sks business unit s.r.o. - pracoviště hranice, olomoucká, Olomoucká, č.p. 306, 753 01 Hranice 1. Informace: Tomáš Hampl, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka 2. stupně, obor M + AJ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: pospisil@zstenis.net;, - telefonicky na čísle 606 786 286 nebo 604 302 824 - Mgr. Michal Pospíšil. Pracoviště: Základní škola přerov, u tenisu 4, U Tenisu, č.p. 171, 750 02 Přerov 2. Informace: Michal Pospíšil, +420 606 786 286.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 19 000 Kč

Číšníci a servírky Servírka, číšník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Směnnost: dlouhý, krátký týden., , Požadavky:, chuť do práce, nevyučené zaučíme, trestní rejstřík bez záznamu., , Nabízíme:, obědy na pracovišti., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: pekarbrodek@volny.cz;, - telefonicky (9,00 - 12,00 hod.) na čísle 777 090 463 - p. Navrátilová;, - po domluvě osobní kontakt.. Pracoviště: Restaurace na pekárně s.r.o., Majetínská, č.p. 562, 751 03 Brodek u Přerova. Informace: Yweta Navrátilová, +420 777 090 463.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vladimír Kočara, trenér HC ZUBR Přerov

Kočara o juniorce Zubrů: Zařadili jsme se mezi top kluby, cílem bude záchrana

Videosouhrn 19. července 2018

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

První český Samuraj je z Přerova! Hodně si toho vážím, říká René Garcia

ROZHOVOR/ O netradiční a velice zajímavé prvenství se v rámci České republiky postaral zakladatel přerovské školy bojového umění Agatsu Ryu René Garcia.

Hradby roztančila Vanesa Harbek. Podívejte se

Lidé v pláštěnkách nebo s deštníkem nad hlavou. Tak to vypadalo v úterý večer na prostranství v ulici Pod Valy, kde se konal další z koncertů přerovského festivalu Hudební léto na hradbách. Tentokrát pódium rozehřála skvělá argentinská zpěvačka a kytaristka Vanesa Harbek v doprovodu špičkových polských hudebníků.

Přerov si připomene zesnulého zpěváka Linkin Park

V pátek 20. července uplyne přesně rok od úmrtí frontmana americké kapely Linkin Park Chestera Benningtona, které zasáhlo fanoušky po celém světě. Přerovské kapely loni vzdaly zpěvákovi hold koncertem pod širým nebem, letos se unikátní vzpomínkový koncert opět uskuteční, a to přesně na den úmrtí umělce.

Zákrok policie ho nudil, dál seděl na lavičce

Až s pomocí hmatů a chvatů se policistům podařilo nasadit pouta čtyřiatřicetiletému muži z obce na Přerovsku, po kterém pátrali na základě žádosti okresního soudu k předvedení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT