Unikátní expozice věnovaná hudebníkovi, jenž byl až do konce svého života velkým přerovským patriotem, připomene ještě jedno významné jubileum – 10. března by se totiž Pavel Novák dožil sedmdesátých narozenin.

„I proto jsme se rozhodli zahájit výstavu přesně v den jeho narozenin, tedy v pondělí 10. března v 17 hodin. Na vernisáži zazpívá největší hity svého otce Pavel Novák ml. a kromě rodiny a fanoušků na něj přijede do Přerova zavzpomínat i Fratnišek Ringo Čech," přiblížila Lada Galová, vedoucí Galerie města.

Jsi tu stále

Název výstavy je symbolický – Jsi tu stále. Píseň se stejným názvem nahrál krátce po umělcově smrti jeho syn.

„Je věnováním otci i umělci v jedné osobě. Publikum vždycky dojme a trefně vystihuje, jak silně je děda stále s námi. Žije ve svých dětech, vnoučatech, v písních a na jevišti je mým andělem strážným," zmínil Pavel Novák ml., který po svém otci převzal štafetu výchovných koncertů pro děti.

K vidění bude i zpěvákova loutka

Obdivovatelé známého hudebníka se na výstavě pokochají nejen fotografiemi z rodinného alba, ale také z koncertů v dobách jeho největší slávy. K vidění budou i publikace, zpěvníky či dobové partitury. Loutku Pavla Nováka na výstavu zapůjčí přerovské loutkové divadlo.

„Lidé můžou obdivovat i takové rarity, jako třeba jeho školní vysvědčení, svatební oznámení či památníček z dětství. Mezi exponáty ale bude i oblíbený klobouk či milovaná kytara," doplnila Lada Galová. Atmosféru podtrhnou i dobové plakáty z Muzea Komenského v Přerově.

Průřez celou tvorbou

Výstava má přiblížit průřez celou jeho tvorbou – od hudebních začátků v přerovském Dixielandu 11a, přes první velké úspěchy se skupinami Synkopa či Vox, a pak také dobu největší slávy na přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Nezapomene ani tvorbu pro děti se skupinou Family.

Přítomní se můžou těšit i na sestřih Novákova velkého posledního koncertu a poslechnout si jeho písničky. Na památku si odnesou i fotografii s Mistrem v životní velikosti. „Třeba i v objetí, s rukou kolem ramen či pasu. V prodeji budou i CD a knihy za zvýhodněné ceny," řekla.

Dobové fotografie a archivní dokumenty zapůjčila na výstavu nejen rodina Pavla Nováka, ale také hudebníci ze skupiny VOX, se kterou kdysi hrával – jmenovitě Rudolf Neuls, Dušan Millonig a tehdejší manažer skupiny Vladimír Ondrouch.