Také tam totiž od 18. do 20. listopadu proběhne 6. ročník putovního Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Zájemci o tematiku dobrodružných, cestovatelských i extrémních sportovních filmů budou moci v průběhu tří dnů zhlédnout přes dvacet soutěžních snímků.

Slavnostní zahájení tohoto festivalu se bude konat v úterý 18. listopadu v 18 hodin v kině Svět.

„Jedná se o soutěžní putovní festival, který již před měsícem odstartoval v Ostravě. Od té doby se koná celkem ve 24 městech České Republiky. Svoji pouť pak zakončí 6. prosince v Praze, kde budou vyhlášeny výherní snímky jednotlivých kategorií. Hranice se do tohoto projektu zapojily již potřetí,“ uvedl hlavní organizátor festivalu pro Hranice Stanislav Kuchařík.

Oproti loňskému roku, kdy se festival konal v Hranicích dva dny, jej nakonec organizátoři rozšířili na tři dny. „Připravili jsme na každý den dva programové bloky, přičemž první z nich začne vždy v 18 hodin. Výběr snímků do jednotlivých bloků i jejich uspořádání jsme nechali na hlavních organizátorech. Ti totiž měli možnost všech 101 snímků vidět, a myslím tedy, že vybrali ty nejlepší,“ vysvětlil Kuchařík koncepci festivalu.

Podle něj se jim podaří nabídnout snímky tak, aby si na své přišel opravdu každý. K vidění budou nejen snímky horolezecké, ale také vodní a cestopisné. Se zatajeným dechem budou moci diváci sledovat expedici na osmitisícovku Dhaulagiri stejně jako výpravu za domorodci Nové Guinee.

Do království ledních medvědů diváky přenese snímek Dotek Arktidy (poběží ve středu od 18 hodin), slovenský dokument Žraločí mojito zase přiblíží potápění na Kubě. Mezi českými a slovenskými snímky se objeví i filmy cizojazyčné, které budou opatřeny simultánním překladem.

Jedním ze zlatých hřebů programu bude beseda s Petrem Horkým, cestovatelem, který společně s Miroslavem Jakešem dobyl 13. dubna 2008 Severní pól. Beseda se bude konat v úterý 18. listopadu v Zámeckém klubu.

Účast na festivalu nabídli organizátoři také místním školám. „Zatím se nám přihlásila Střední škola průmyslová v Hranicích, zda se na poslední chvíli rozhodnou zapojit i další školy, uvidíme,“ uvedl Kuchařík.

A jak se lidé mohou na tento festival dostat?


„Zájemci si budou moci zakoupit jednorázové vstupné ve výši 50 korun. Permanentka, která vyjde na 150 korun, umožní svému majiteli vstup na program po celé tři dny,“ informoval Kuchařík.

V prodeji je nyní také katalog, v němž se diváci dočtou bližší podrobnosti o jednotlivých snímcích. Katalog stojí symbolických 10 korun a výtěžek z jeho prodeje bude putovat na projekt EMIL, který se stará o postižené děti.

Grant na podporu této akce poskytlo město Hranice, hlavním pořadatelem je Cestovní kancelář Turistika a Hory z Ostravy, spolupořadateli jsou pak Občanské sdružení život a zdraví (Klub zdraví) Hranice a Městská kulturní zařízení v Hranicích.

Program festivalu outdoorových filmů v Hranicích

Úterý 18. listopadu od 18 hodin – kino Svět

Cesta 626 - zdolání cesty 626 - Ganek ve Vysokých Tatrách z roku 1957 Knocking on Heaven´s Door - base jumping - krásy a úskalí nového adrenalinového sportu Žraločie mojito / Žraločí mojito - potápění na Kubě a vše kolem Kuby Planeta lidí - výpravy za domorodci Nové Guinee (Kombajové) - nebezpečný kmen Kombajů Jozef Juzek Psotka - Radosť zo života - dokument o slavném slovenském horolezci Psotkovi a tragedii na Everestu

Úterý 18. listopadu od 20.10 hodin – kino Svět

Maledivy – velké divy! - jak to bylo se souostrovím Maledivy New Zealand speed riding / Nový Zéland rychlá jízda - snowkiting na Novém Zélandu Sen silnější než oceán - velká americká odysea Renaty Chlumské na kajaku Acopan - expedice na náhorní plošinu Acopan Tepui

Středa 19. listopadu od 18 hodin – kino Svět

Venezuela - ztracený svět vodopádů - cestopis o Venezuele Dotek Arktidy - splnění velkého snu v království ledních medvědů - Arktidě Sen o nejtěžší hoře světa - dokument o výstupu na K2 v roce 2007

Středa 19. listopadu od 20.10 hodin – kino Svět

Mandarinkový výlet - lezení v cestě Tangerine trip v Yosemitech River surf / Surf na divoké vodě - surfing na divoké vodě Aconcagua speed flying / Aconcagua rychlé létání - snowkiting z Aconcaguy Po stopách sněžného levharta - 1. díl – Jezero Poksumdo: expedice z liduprázdné oblasti v Nepálu Play Gravity / Hra přitažlivosti - freeride a akrobatický paragliding na Aljašce

Čtvrtek 20. listopadu od 18 hodin – kino Svět

A Russian Wave / Ruské vlnění - nové divoké řeky na severovýchodu Ruska Na čundru v Los Nevados - dokument o přechodu kolumbijského pohoří Los Nevados Gasherbrum II - The fastest Summit / G II - nejrychleji na vrcholu - sky running - moderním stylem horolezectví na Gasherbrum II

Čtvrtek 20. listopadu od 20.10 hodin – kino Svět

Nový Zéland - země protinožců II - jižní ostrov - cestopis o Novém Zélandu Od nuly do osmi tisíc metrů - expedice na osmitisícovku Dhaulagiri Neznáma Antarktída / Neznámá Antarktida - pěšky od hranic antarktického kontinentu až na nejvyšší bod

Zámecký klub - doprovodný program

Úterý 18. listopadu od 19 hodin

Zpráva ze severního pólu – beseda s Petrem Horkým - nové zprávy ze Severního pólu

Pavlína Chmelařová