Díla tohoto originálního sochaře jsou od čtvrtku k vidění ve Výstavní síni Pasáž v Přerově.

„Autora bronzových a kovových plastik v našem regionu známe díky Hefaistonu na hradě Helfštýně, u kterého byl od jeho počátků. Vystudoval Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě a byl na dvou stipendijních pobytech v Itálii,“ představila umělce kurátorka výstavy Marta Jandová.

Igor Kitzberger se věnuje tvorbě plastik od devadesátých let.

„Vyrábí je z ocele a bronzu a využívá různé sochařské a kovářské postupy a technologie. K jeho velkým tématům patří herci, klauni a hudebníci, ale také učitel národů Jan Amos Komenský,“ podotkla.

Osobité ztvárnění Komenského mohou spatřit návštěvníci na hradě Helfštýně, kde je k vidění obří kovaná plastika Igora Kitzbergera.

„Bývalý ředitel muzea František Hýbl byl velkým nadšencem Jana Amose Komenského a díky němu jsem sebral odvahu a vybral si toto téma jako diplomovou práci. Komenský mě pak provázel celým životem - zhotovil jsem sedícího, ale i ležícího Komenského. To byl zase nápad bývalé kastelánky hradu Marcely Kleckerové “ prozradil Igor Kitzberger.

V poslední době je pro něj důležitý cyklus s názvem Farinelli, na němž nyní pracuje. V jeho tvorbě se prolíná umělecké kovářství se sochařstvím.

„Já jsem tuto technologii převedl do toho bronzu, což je dost netradiční. Většinou se sochy odlévají, já je ale tvořím přímo z bronzu,“ uzavřel.