Režisérka Liběna Hasová vysvětlila, proč ji zaujal právě tento námět. „Snažíme se oživit příběh Krabata a jeho dívky, kteří dokážou přijmout odpovědnost za svůj život. Je to příběh tisíců mladých lidí, kteří musejí na prahu dospělosti obstát a najít si místo ve společnosti," ře­kla.

„Pokouším se najít vždy téma, které má nějaké poselství. A protože mám dva dospělé syny, tak je mi Čarodějův učeň blízký. Vypráví o tom, že když se člověk snaží a má odvahu, tak nakonec všechno dobře dopadne. To, co legenda sděluje, je realita přetavená v pohádkový příběh," podotkla.

V roli Čarodějova učně Krabata se představil Tomáš Klvaňa. „Už od dětství to pro mě bylo díky skvělému kreslenému filmu téma, které mě lákalo. Skoro by se dalo říct, že je pro mě traumatem z dětství. Pokoušeli jsme se atmosféru tohoto příběhu dostat mezi lidi a doufám, že se nám to podařilo," řekl.

S velkým nasazením se zhostil postavy zloducha Vlastimil Krejčiřík. „Někdo to zlo hrát musí, láska ho ale nakonec zlomí, jako v každé správné pohádce," poznamenal s úsměvem.

A jak se mu role Mistra hrála? „Ve svých šedesáti letech musím padat, bojovat a některé scény jsou opravdu náročné. Ale baví mě to," svěřil se. Do ochotnického souboru J. K. Tyla, který oslavil už šedesát let své existence, se prý vrátil jako herec po šesti letech. Odstěhoval se totiž do Olomouce a na pravidelné zkoušení nebyl čas. Ztělesnění zla si ale na prknech, která znamenají svět, vyloženě užívá.

Novou hru začali zkoušet ochotníci z Brodku loni na podzim, teprve od ledna se ale scházeli intenzivněji.

Kromě skvělých kostýmů, které pro představení zhotovila Miroslava Šmídová, zaujaly publikum také náročné proměny scén. Do sálu kina v Brodku se na premiéru představení vypravili nejen místní, ale i návštěvníci z okolních obcí – Tovačova, Majetína nebo Kokor.