Pro výstavu zapůjčili artefakty kulturní instituce i soukromí vlastníci. „Mnohé předměty byly dříve zavřeny na různých místech, zejména v depozitářích, kam se normální smrtelník nedostane,“ řekl kurátor výstavy Lubor Maloň. Téma bylo podle něj tak rozsáhlé, že ani osmnáct metrů dlouhý prostor, který měl k dispozici, nebyl dost velký.

Výstava obsahuje jak archeologické nálezy a kopie nejstarších listin, tak i inscenovaná zákoutí věnovaná tématům lipenské historie – školnímu vyučování, židovské komunitě nebo mistru katovi. Jednou z mnoha zajímavostí jsou například součásti pohřební výbavy z krypty pod kostelem svatého Jakuba Většího.

Na následující měsíce se do Konírny přestěhoval i obraz, který běžně zdobí pracovnu starosty města. „Je to dílo akademického malíře Hovorky, které zachycuje pohled na Lipník od Svaté Anny,“ řekl starosta Miloslav Přikryl.

„Ještě mi tu chybí pivovary. Lipník byl totiž i pivovarnickým městem, stávaly tu hned tři,“ zmínil jeden z návštěvníků, lipenský rodák Ivan Kopecký.

Vernisáž zahájil soubor zobcových fléten ZUŠ A. Dvořáka pod vedením Antonína Hudečka. Galerie bude až do konce května otevřena vždy od čtvrtka do neděle od 13 do 16 hodin, od června pak od úterý do pátku od 13 do 17 hodin, o víkendech od 10 do 17 hodin. (pakk)