„Pravda je, že jsem v životě nepodepisoval tak náročnou smlouvu, jsou v ní opravdové specialitky," prozrazuje hlavní organizátor a vedoucí klubu Dlažka Jaroslav Biolek.

Program letošního ročníku slibuje kvalitní muziku.

Povedlo se nám do Přerova dostat několik velkých jmen. Takže výročí aspoň trochu oslavíme a myslím, že máme co nabídnout lidem různého hudebního zaměření. O to se snažíme skoro pokaždé, letos máme program širší i díky tomu, že se nám podařilo získat finanční podporu z města Přerova a Olomouckého kraje. Mohli jsme si dovolit risknout i nějaké dražší věci.

Největší hvězdou je Richard Müller, který vystoupí v Městském domě. Je těžké získat takový hlas?

Před rokem a čtvrt jsem mu napsal neformální email, že ho mám strašně rád a těší mě, že vždy, když mám významné narozeniny, tak na mou počest vydává LP desky nebo posléze CD. Takže, když jsem slavil 33 let tak vydal album 33, u 44. narozenin to bylo album 44 a že doufám, že letos vydá 55, a spolu bychom to mohli v Přerově oslavit. Na jaře se mi pak ozvala jeho manažerka, jestli chceme koncert uskutečnit – věděl jsem, že nás podpoří město, a že nebudu muset rozprodávat majetek, pokud by to nedopadlo dobře. Samozřejmě jsem nevěřil, že by se Městský dům jen v Přerově vyprodal, ale vzhledem k tomu, že má Richard Müller na celé Moravě jen koncert v Brně a Přerově, tak jsem čekal, že přijede spousta přespolních. A to se potvrzuje. Přerov bude 15. listopadu centrem Moravy.

Jsou ještě lístky?

Máme prodáno tři čtvrtiny sálu. Věřím, že koncert dopadne ke spokojenosti všech. Richard Müller je na Slovensku nejlepší v mnoha směrech, je ale také největší průšvihář všech dob, co tam kdy byl. Pravda je, že jsem v životě nepodepisoval tak náročnou smlouvu, jsou v ní opravdové specialitky: v šatně musí být minerální voda konkrétní značky, dva věšáky a tak dál.

Koncert bude na sezení a je omezený počet lístků. I z toho důvodu je lístek relativně drahý (790 korun, pozn. red.), ale říkám si, když někdo jede na muzikál do Prahy, tak zaplatí stejné peníze.

Kapelou zvučných jmen je projekt Supergroup, který je složený z Michala Pavlíčka, Kamila Střihavky nebo Romana Dragouna. Proč padla volba na ně?

Nikdy jsem je neviděl naživo, jen jsem je poslouchal. Ta jména jsou pro mě zárukou kvality, domlouvat jsme se začali už vloni na jaře. Termín se pořád posouval až se Supergroup a Müller scukli v rozmezí pěti dnů.

Pořádat tolik akcí během jednoho měsíce může být velké riziko.

Pravda je, že pokud za sebou nemáte město nebo někoho takového, tak je to z finančního hlediska risk. Před pěti, šesti lety byla krize, kdy města na kulturní akce dávala málo peněz a někteří umělci byli schopni vystoupit pomalu zadarmo. To se podstatně zlepšilo – podívejte, kolik se tady koná koncertů zdarma. Je to paráda, ale na druhou stranu, když pak chcete pořádat koncert za peníze, tak se na vás lidi divně tváří.

Zpátky k Hudboslovení. Minifestival totiž není jenom o muzice.

Hodně se těšíme na akce pro děti, děláme lampioňák a 26. listopadu chceme udělat celé odpoledne her v klubu Teplo, to ještě domlouváme. Pravda je, že největší problém je zachytit zájemce ve věku 15 až 20 let. V drtivé většině totiž dospívající ani neví, co v hudbě chtějí a když už jo, tak mají pouze úzkou mezeru a to, co je za ní, už nevidí.

Vánoce zas zpříjemní koncert Hradišťanu, který do Přerova zvete pravidelně. Je to vaše srdcová záležitost?

Od roku 2001 už tady byli snad třináctkrát. V roce 2002 vystoupili v rámci Hudboslovení, byl to v celé historii festivalu jeden z vrcholů. Hráli s Jihoafričanem Dizuem. Večerní představení v klubu Teplo se tehdy hned vyprodalo, takže jsme přidávali i odpolední. Společně si opravdu sedli, byla to skvělá hudba.

Za posledních několik let vystoupilo v Přerově díky vám stovky muzikantů. Je někdo, koho byste chtěl ještě získat?

Určitě je. Uvažoval jsem nad Pražským výběrem, ale to je svým způsobem utopie. Muselo by to konat ve sportovní hale. Dlouhodobě mám slíbeného Nohavicu, který mi před čtyřmi lety poslal dopis, že něco podnikneme, ale pořád se to odkládá. Strašně rád bych viděl muzikanty, kteří už nežijí, ale to není možné. Mám jeden plán na příští rok, ale zatím ho nebudu zveřejňovat.

Hudboslovení 2016 – 15. ročník minifestivalu hudby a slova

Program:

4. listopadu – Žamboši a Duo Juyos Complet (Hospoda U Olinka, Lhotka)

10. listopadu – Supergroup (Klub Teplo)

15. listopadu – Richard Müller (Městský dům)

23. listopadu – Luboš Pospíšil a 5P (Klub Teplo)

25. listopadu – přednáška Čundr na Kanárech (Dlažka)

26. listopadu – klubové dopoledne To nejlepší z Dlažky a odpoledne plné her Pojďte s námi do Afriky (Klub Teplo)

26. listopadu – Lampiónový průvod a ohňostroj (Klub Teplo – maják – Klub Teplo)

26. listopadu – přednáška Jižní Afrika 3D (Klub Teplo)

26. listopadu – Promítání cestovatelských filmů (Dlažka)

27. listopadu – Turnaj v Dixit (Dlažka)

30. listopadu – Bluesový večer Khalif Wailing Walter (Klub Teplo)