Festival zahajoval v pátek koncert amerického tria Moreland & Arbuckle v restauraci Pivovar.

„Tito muzikanti vyšli z blues-rockového prostředí, ale zpěvák se zhlédl v muzice o generaci starší, inspirované dřevním deltským blues," přiblížil pořadatel Pavel Ondrůj.

Nadšení byli nejen posluchači, kteří zaplnili restauraci do posledního místečka, ale i samotní muzikanti – na webových stránkách kapely, kde sdělují své dojmy z koncertů, píšou o tom v Česku jen v superlativech.

„Původně měli hrát na hlavní festivalové scéně, ale kvůli jinému koncertu v Polsku se jejich vystoupení muselo přesunout," dodal pořadatel.

Ozdobou sobotního programu v areálu přerovského pivovaru Zubr byla polská bluesová zpěvačka Ela Debska, díky níž si mohli posluchači zavzpomínat na nesmrtelné songy Janis Joplin. A nejen to. Polská písničkářka, která zpívá i skladby Leonarda Cohena či Jimiho Hendrixe v osobitých úpravách, je i autorkou vlastních písní.

Zajímavostí je, že hostovala ve Wroclavské opeře, s níž absolvovala turné s představením Vlasy a zpívala i ve Verdiho operách. Jako herečka hrála v několika filmech a k některým složila hudbu.

Hlavní hvězdou festivalu, na kterou se čekalo až do večerních hodin, byl legendární český kytarista Michal Pavlíček, jenž do Přerova dorazil se svým Triem. Lidé ho znají především z působení v kapelách Pražský výběr nebo Stromboli, a přestože do Přerova přijel se svým vlastním projektem, má k bluesové hudbě vztah.

Michal Pavlíček v Přerově

Michal Pavlíček v Přerově. Foto: Pavel Ondrůj

„Bigbít byl v šedesátých letech s blues hodně propojený. Je to hudba, která je vnitřní, citlivá a daleko náročnější na projev, protože je závislá na feelingu kytaristy. On si nemůže dovolit jiné tóny, ty jsou v blues dané, ale může si dovolit podat je tak, že je neuvěřitelný," řekl v rozhovoru pro Deník Michal Pavlíček. Ten si podle svých slov nepamatuje, kdy hrál v Přerově naposledy.

„Muselo to být ale už hodně dávno," usmál se muzikant, jenž byl v roce 2007 uvedený do Beatové síně slávy.

Koncert Michala Pavlíčka s Triem byl pro mnohé posluchače nezapomenutelným zážitkem.

„Fantazie, i když něco úplně jiného, než to, co teď dělá se Stromboli nebo Supergroup. Potěšilo mě, že je to fajn člověk a na nic si nehraje," shrnul své dojmy jeden z návštěvníků.