Také v letošním roce si slavnostní vernisáž nenechali ujít především rodinní příslušníci a spolužáci vystavujících žáků z výtvarného oboru Základní umělecké školy Bedřicha Kozánka. Samotná výstava pak bude k vidění do neděle 20. května.

Program odstartovali v prostoru před galerií žáci kytarového oddělení ZUŠ Electric Strings pod vedením Bohdana Mrtvého. Poté si dvacítka vystavujících umělců přišla pro květinu a gratulaci od svých vyučujících. Dekorování studentů se již tradičně ujali vedoucí výtvarného oboru Vladislav Časta a vyučující Světlana Lašáková s Annou Sypěnovou.


„Všechny absolventské výstavy jsou naprosto specifické v tom, že jsou velmi pestré a nápadité, co do technik zpracování, výtvarných technik, a také co do velmi neotřelých a originálních myšlenek jednotlivých autorů,“ konstatovala vedoucí přerovské galerie Lada Galová.

Každý ročník nabízí nové techniky, letošní expozice není výjimkou. „Vyzdvihla bych vícebarevné linoryty i vitráže, které jsou velmi návštěvnicky oblíbené. Vůbec poprvé vystavujeme modelářské výtvory,“ prozradila Lada Galová.

Na Základní umělecké škole Bedřicha Kozánka probíhá dvoustupňová výuka. „První stupeň je do patnácti let a druhý stupeň jsou v podstatě maturanti,“ vysvětlil vedoucí výtvarného oboru Vladislav Časta.

Umělecky nadaní absolventi se hlásí na různé obory středních i vysokých škol. Umělecké i technické obory nejsou výjimkou. „Baví mě navrhovat domy, a to jak exteriéry tak interiéry. Průmyslovka v Lipníku byla proto jasnou volbou. Budu studovat obor Grafický design,“ svěřil se například Tomáš Růžička.