Vystupovali zde s marionetami i maňásky různých velikostí. Malí diváci mohli zhlédnout známé pohádky, například o Budulínkovi.

Šlo už o osmý ročník přehlídky, která začala v pátek a skončila včera. „Přehlídky se zúčastnilo celkem osm souborů. Hostili jsme více než sto loutkoherců,“ upřesnila principálka Loutkového divadla Sokol v Přerově, které bylo založeno v roce 1915, Marie Veřmiřovská.

Letos se v programu poprvé objevily i individuální výstupy herců s loutkou, které hodnotili odborníci. Nejlepší z nich postoupili na Loutkářskou Chrudim.

„První ročník oblastního kola individuálních výstupů se konal v Přerově už v roce 1977. Potom se výstupy dočkaly ještě sedmi ročníků a po několikaleté pauze se opět vracejí do Přerova,“ vzpomněl Petr Slunečko, dramaturg Loutkového divadla Jiskra v Praze, který byl jedním z hostů víkendových Loutkářských letnic v Přerově.

Návštěvníci loutkového festivalu mohli zhlédnout vystoupení domácího souboru, ale také divadel z Bystřice pod Hostýnem, Rakovníku a Otrokovic. Včera klání zakončili loutkáři z Olomouce, Vyškova, Uherského Hradiště a Chrudimi.

„Organizace takové přehlídky je hodně náročná, protože loutkáři si s sebou musí dovézt nejen loutky, ale i veškeré kulisy,“ dodala Veřmiřovská. Přerovská přehlídka je moravskou částí celostátní přehlídky. Její druhá část se koná za týden v Rakovníku.