Její devátý ročník bude zahájen v pátek 14. června v 16.30 hodin v zámeckém parku vernisáží za přítomnosti vystavujících autorů a sopranistky Jany Šelle.

Výstavu, na které budou k vidění díla předních českých uměleckých kovářů a sochařů, budou moci návštěvníci městské památkové rezervace v Lipníku obdivovat do konce září.

Jedním z exponátů budou největší tuzemské šachy z kovu, které vytvořil Pavel Tasovský.

„Před pěti lety byly slavnostně odhaleny na hradě Helfštýně a zapsány do české knihy rekordů. Jsou to největší funkční kované šachy u nás a zřejmě i na celém světě," řekla bývalá kastelánka Helfštýna a současná kurátorka Kovu ve městě Marcela Kleckerová.

Dílo bude zvát ke hře a odpočinku v blízkosti střešní zahrady, která letos slaví 150. výročí svého vzniku. U ní se bude rovněž nacházet i trojice kovaných ptáků, jejichž štíhlé levitující siluety tvoří grafický symbol letošního Kovu ve městě.

Monumentální Svatá rodina

Dalšími vystavujícími umělci jsou akademický sochař Pavel Krbálek, Pavel Tasovský ml., otec a syn Jurdovi, Oldřich Bartošek, Milan Polián, Vladimír Červenka a Michal Ptáček.

„Dcera zakladatele kovářského setkání Hefaiston Alfreda Habermanna – Christine Habermann von Hoch – do Lipníka zapůjčí Svatou rodinu. Jedná se o dvě monumentální tři a půl metru vysoké sochy ze souboru Betlém, který vzniká v dílnách ve Vlkově na zakázku pro italské město Brixen," uvedla Blanka Prudilová z odboru školství a kultury Městského úřadu v Lipníku nad Bečvou s tím, že devatenáct děl deseti autorů bude vystaveno v Meditační zahradě, v zámecké zahradě, na střešní zahradě a také v přirozeném centru města na náměstí T. G. Masaryka.

Stejně jako na loňských ročnících bude opět probíhat divácké hlasování o nejoblíbenější exponát výstavy.

„Anketní lístky budou k mání v turistickém informačním centru na náměstí a v galerii Konírna. Po odevzdání vyplněného lístku dostanou účastníci drobnou odměnu a postoupí do slosování o tři ceny," dodala manažerka výstavy Kov ve městě Blanka Prudilová.

K výstavě vyjde tištěný průvodce s mapkou rozmístění exponátů, který bude bezplatně k dispozici v informačním centru a v galerii Konírna. V průběhu měsíce července poté bude vydán barevný fotografický katalog výstavy.