Turisté, kteří je navštíví, mají od pátku možnost projít si historické centrum s průvodcem, vystoupat na vyhlídkovou věž farního kostela nebo se autovláčkem svézt na hrad Helfštýn.

Slavnost oficiálně začala na nádvoří zámku v 17 hodin slavnostním vyhlášením titulů Talent roku a Sportovec roku 2008. Na podiu se představily mažoretky Greatčata, loutkové divadélko Tilia, ABBA revival z Hranic, a večerní program zpestřila i ohňová show agentury Historika po setmění.

V sobotu v brzkých ranních hodinách si nahodilí návštěvníci náměstí TGM mohli připadat, jako by se vrátili o pár desítek let zpět do minulosti. Na náměstí se totiž začala sjíždět stará auta vyrobená do roku 1945. Tomuto pocitu bezesporu napomohly i některé posádky veteránů, které se oděly do historických kostýmů.

Spousta fanoušků, mužů i chlapců, si jistě přišla na své, protože během dvou hodin bylo náměstí plné starých aut a motocyklů a člověk ani nevěděl, na co koukat dřív.

Řidiči starých tatrovek, pragovek, rolls royců, fordek a spousty dalších a dalších se zde sešli, aby v 9 hodin ráno vystartovali na již 14. ročník soutěže Helfštýnský okruh. Mračna kouře, pobrukující motory různých značek veteránů přilákaly stovky lidí. Za startovní metou čekala řidiče jízda zručnosti a na trati dlouhé zhruba 100 kilometrů byly i další atraktivní disciplíny.

Veteráni potěšili tisíce lidí, protože na trase Lipník – Přerov – Bystřice pod Hostýnem – Teplice nad Bečvou – Hranice – Helfštýn přihlížely davy nadšených fanoušků.

Sotva opustilo poslední auto náměstí, chystalo se hned další překvapení. Nikdo si nemohl nevšimnout zahalené plastiky v centrální části náměstí. V 10 hodin ráno došlo k odhalení nové kovové plastiky z dílny již zesnulého Alfréda Habermanna, kterou podle původního návrhu vytvořili Pavel Tasovský a dcera nestora uměleckého kováře Christine Habermann von Hoch.

„Jak příznačné, že právě u nás v Lipníku bude na náměstí stát kovová lípa – Tilia,“ zaznělo z úst starosty města Lipníku Miloslava Přikryla.

Odhalení přijel například podpořit starosta rakouského městečka Ybsitz, které Alfréd Habermann přijal za svůj druhý domov, kastelánka Helfštýna Marcela Kleckerová i hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík.

„Město Lipník zažilo víkend plný slávy a spousty návštěvníků. Spojením hned několika akcí do jednoho víkendu jistě nevyčerpalo svůj potenciál a bude se rozvíjet dál, třeba jako krásně rozkvetlá nová lípa na náměstí“, uvedla Věra Dosloužilová, která se do Lipniku přijela podívat z Olomouce.

Tomáš Indrei