Láďa Kerndl si dal k jubileu nejen nové CD, ale také knihu s názvem „Kariéra na druhý dech". Popisuje v ní svůj těžký boj s rakovinou.

Jazzový festival, dlouholeté přátelství s Pavlem Novákem, ale také spousta skvělých koncertů. Co všechno pro vás znamená Přerov?
Přerov je moje srdeční záležitost. Poprvé jsem zde vystupoval na jazzovém festivalu s orchestrem Gustava Broma před dvaceti lety. Byl jsem po těžké nemoci a tento koncert byl takovým mým novým startem na hudební scénu. Od té doby jsem tady koncertoval několikrát – naposledy před pěti lety. Mám k tomuto městu trochu nostalgický vztah. Poznal jsem se zde i s Jardou Wykrentem, skvělým textařem.

Jak vzpomínáte na Pavla Nováka, se kterým vás pojilo dlouholeté přátelství?
Byl to skvělý člověk a pro mě bylo ctí vystoupit na jeho vzpomínkových koncertech. Mám od něj jeho knížky a velmi často na něj vzpomínám. Byl to obrovský bojovník, který zpíval nádherné písně. Je mi líto, že už není mezi námi. Určitě by byl hostem mých koncertů.

Je stále aktivní vámi znovu obnovený „Spolek nepřátel smutku a přátel jazzu?"
To víte, že ano. Scházíme se jednou do roka a jsem šťastný, že mohu dávat dohromady skvělé lidi, kteří by se asi beze mě nikdy nepotkali.

Kniha o boji s rakovinou

Pro mnohé fanoušky jazzu jste českým „Satchmem"… Kdo je vaším největším hudebním vzorem?
Kromě Louise Armstronga také Tonny Bennet, Frank Sinatra, Ray Charles a mnoho dalších. Z jejich repertoáru mám také velké množství skladeb. Zpívám si je ale po svém a nikoho z nich nenapodobuji. Jazz, swing, evergreeny, filmové melodie – to jsou moje oblíbené žánry. Mám k nim velmi pozitivní vztah.

Nedávno jste vydal nové CD. Na co se mohou vaši posluchači těšit?
CD jsem natočil s Big Bandem Felixe Slováčka, jmenuje se „That Face" a mimo této swingovky je na něm čtrnáct skladeb jako C est si Bon, Hello, Besame Mucho…každý si tam najde ten svůj světový evergreen. Těším se, že toto CD společně pokřtíme v Přerově s diváky na mém koncertě.

Brzy se ke čtenářům dostane vaše nová kniha „Kariéra na druhý dech." O čem bude?
Kniha už je ve výrobě a v nejbližší době se objeví i na pultech. Je v ní vše, co se událo od prvního dne, kdy jsem se od lékařů dozvěděl verdikt ,,máte rakovinu." Popisuji v ní to, co jsem nikdy nesdělil veřejně. Je to hodně osobní zpověď – moje pocity, průběh léčby, jak jsem začínal s kariérou na prahu padesátin, co mě potkalo za zklamání a nezdary, jak jsem si vyšlapal cestu k úspěchu, až do dnešních dní, kdy bilancuji. V knize bude i spousta fotografií, které jsem dosud nezveřejnil. Ale nemohu prozradit vše, to byste se neměli na co těšit.

Mám 70, koncertů bude taky 70

Oslavu vašich sedmdesátin bude provázet série koncertů. Kde všude vás lidé uslyší?
Rozhodl jsem se udělat ke svým sedmdesátým narozeninám koncertní turné po celé republice. Turné začalo 12. března v Písku a potrvá až do konce roku. V Přerově vystoupím 22. dubna v kině Hvězda. A protože mám sedmdesát, bude koncertů taky sedmdesát. Vystoupím se svým orchestrem, ale i s big bandy. Dva koncerty budou se symfonickými orchestry z Hradce Králové a Pardubic, přímo v den mých narozenin zazpívám s Big Bandem Brno v Blansku a s hosty Ilonou Csákovou, Romanem Horkým z Kamelotu a stepařem Romanem Matalem. Velký koncert budu mít na Žofíně 30. září s Big Bandem Felixe Slováčka a hosty Karlem Gottem, Hankou Zagorovou, Terezou Mayer Kerndlovou, Jitkou Zelenkovou, Leonou Machálkovou a Kateřinou Brožovou. Termíny všech koncertů jsou na mých stránkách www.ladakerndl.cz

Máte radost z úspěchů své dcery Terezy? A objeví se i ona na oslavách vašich sedmdesátin?
To víte, že každý rodič má radost z úspěchů svých dětí. Radost mi dělá i můj syn Robert, který je právníkem. A mám i dva vnuky Roberta a Kryštofa. Fandím jim. Tereza má své projekty, svou kapelu a pořád pracuje na něčem novém. Vystoupí jako můj host se symfonickým orchestrem v Hradci Králové 6. května a v Pardubicích 17. prosince. A nebude chybět ani na Žofíně v Praze 30. září. Tak ahoj v kině Hvězda 22. dubna v 19.30!