Vernisáž výstavy jeho děl se měla původně konat právě u příležitosti kulatého jubilea, toho už se ale nedožil. Letos v srpnu známý přerovský výtvarník zemřel.

Expozice, která začala ve čtvrtek odpoledne vernisáží v Galerii města Přerova, připomíná jeho obsáhlou tvorbu. K vidění je na sedm desítek děl.

„Když se začala rodit myšlenka na uspořádání této výstavy, na výběru děl se mnou Jan Chmelař spolupracoval. Umožnil mi nahlédnout do všech ateliérů ve své vile a mohla jsem si vybrat. Některé práce jsou zde vystaveny vůbec poprvé," přiblížila vedoucí galerie Lada Galová.

Výstava malířovy tvorby s výmluvným podtitulem „Krajiny času" je koncipována jako procházka po jednotlivých oblastech umělcova zájmu s tematickými zastaveními.

„Vedle nejpočetněji zastoupených maleb a kreseb tužkou, pastelem či inkoustem nechybí ani připomenutí dlouhého úseku malířova života, který věnoval tvorbě plakátů nebo mozaice," doplnila.

Raritou je šestidílná epopej Povídám si s jednou skálou, což jsou oleje atypických rozměrů.

„Na výstavu se nám podařilo dopravit i unikátní přístroj na řezání kamene pro mozaiku, protože Jan Chmelař jich vytvořil spoustu. Máme také skicu jedné staré mozaiky pro lékárnu v Šumperku," řekla.

Materiál hledal v kamenolomech na Přerovsku

Jan Chmelař vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, kde se v ateliéru Josefa Kaplického věnoval monumentální malbě se zaměřením na architekturu a sklářskou tvorbu.

„Kaplický byl vlastně mým jediným učitelem," vzpomínal Jan Chmelař pokaždé, když přišla řeč na užité umění a výtvarné návrhy ve vztahu k architektuře.

Studium u legendárního profesora Kaplického bylo univerzální a vybavilo ho znalostmi škály technik a schopnostmi variabilně pracovat s materiály. Ty využil později při tvorbě děl pro architekturu, třeba kamenné mozaiky sám navrhoval a vyráběl z materiálu, získaného v kamenolomech na Přerovsku.

Náměty pro své obrazy a kresby hledal od mládí především v přírodě. Inspirovala ho krajina kolem Staré Vsi a Přestavlk, později ho uchvátila oblast jihomoravského Pavlova, kde společně se svou ženou – malířkou Evou Chmelařovou – Siblíkovou – hledali náměty pro uměleckou tvorbu.

Na výstavě je k vidění také portrét Evy Siblíkové, který Jan Chmelař vytvořil. Výstava potrvá do 23. listopadu.