Od založení skupiny „trabandité“ prošli různými hudebními žánry – punkem, folkem i tzv. „dechnem“, který nese stopy divoké balkánské dechovky.

Od roku 2007 skupina prošla výraznou změnou, která jejich hudební výraz posunula směrem ke klidnějším a lyričtějším písničkám. Výrazným hudebním prvkem skupiny Traband poslední doby je také inspirace moravskou lidovou hudbou nebo dětskými říkadly.

O hudebním přerodu své kapely pohovoří lídr skupiny Traband Jaroslav Svoboda.

Už jste někdy vystupovali v Přerově, nebo bude tento koncert Vaší přerovskou premiérou?

Jestli si dobře vzpomínám, tak Přerov se nám zatím vždycky vyhýbal. Bude to naše první rande s vaším městem.

Vaše kapela prošla relativně velkou hudební změnou – počínaje „hospodskými odrhovačkami“, inspirací balkánskou dechovkou, ale také tradičním rockem či šansonem? Existuje nějaké pojítko, od kterého se odráží Vaše hudební inspirace?

Základem je vždycky písnička. Taková, aby se dala zahrát třeba s kytarou u táboráku. Dalším pojítkem je třeba příběh. Mám rád, když hudba vypráví příběh.

Jak se stavíte k hudebním škatulkám? Je možné hudbu kapely Traband označit za „home music“?

Home music není žádná hudební škatulka, chtěli jsme tím jen říct, že tahle naše současná podoba Trabandu vznikla z domácího muzicírování v obýváku a že se váže víc k domovu než k cestám po světě, jak tomu bylo dřív.

Jinak je mi úplně jedno, jak nám kdo říká a jak nazývá náš styl. My hrajeme písničky.

Vaše „příběhové texty“ se často obracejí k osudům lidí, kteří se dostali na okraj společnosti. Odkud čerpáte náměty?

Z toho, co zaslechnu na ulici, v hospodě nebo z toho, co se přihodí mně samotnému. Takových příběhů je okolo nás spousta. Stačí všímat si a poslouchat.

Za dobu existence vaší kapely se vám podařilo získat velké množství příznivců, ale také odpůrců, kteří kapele vytýkají časté žánrové přechody. Existují nějaké skladby, které si publikum na koncertech žádá, a vy už je nechcete hrát? A naopak, kterou píseň hrajete nejraději?

Já osobně mám nejraději Sáru, což je i píseň, kterou si publikum nejčastěji žádá. V tom jsme zajedno.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika