VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Lipníku bude křest knihy pohádek a pověstí Jaroslava Polka

LIPNÍK NAD BEČVOU - Nezapomenutelnou osobností se stal sběratel pohádek a lidových pověstí Jaroslav Polka, který by 9. listopadu oslavil 69 let. Z jeho písemných pozůstalostí vychází v těchto dnech kniha s názvem Smích a pláč moravského městečka aneb Moravské pohádky a pověsti z Lipenského Záhoří.

15.11.2007
SDÍLEJ:

Jaroslav PolkaFoto: archiv Jaroslava Polky

Jejíkřest se koná v pátek 16. listopadu v 17 hodin v sále Základní umělecké školy A. Dvořáka v Lipníku nad Bečvou.

Vzorem mu byla matka

Jaroslav Polka se narodil 9. listopadu 1938 v Soběchlebích. Byl jediným synem manželů Anny a Ondřeje Polkových. Anna Polková, rozená Václavíková pocházela z Horních Nětčic.

Pro svého syna byla v mnohém velkým vzorem a inspiračním zdrojem. Čerpal u ní lidovou slovesnost, ale také moudrost.

Otec Ondřej, původem Slovák, obchodoval s koly a šicími stroji. Ze Soběchleb do Lipníku nad Bečvou se Polkovi odstěhovali během druhé světové války.

K trvalému pobytu se v tomto městě přihlásili v roce 1944, s bydlištěm na náměstí Dr. E. Beneše (nyní T. G. Masaryka), v domě č.p. 78, u manželů Sotorníkových.

Jaroslav Polka byl jako malé dítě drobné postavy. Starost o jeho zdraví a dobrý vývoj měli nejen rodiče, ale i babička Aloisie Václavíková, rozená Pokorná (1876 – 1958), pocházející z Dolních Nětčic, později žijící v Horních Nětčicích.

Jaroslav Polka na tuto babičku s láskou a vděčností často vzpomínal. V duchu jí děkoval za péči a starost, když byl jako dítě slabý a často churavý. Věřil, že z dětských nemocí a nechutenství ho „na nohy“ postavilo kozí mléko, které mu často podávaly maminka i babička.

Do školy začal chodit v Lipníku nad Bečvou. Pro vážné zdravotní potíže patřil v tělocviku k „necvičícím“. Jako 19letý byl ze stejných důvodů uznán neschopným vojenské služby.

Uměl se radovat ze života

Po absolvování základní školy začal pracovat nejprve jako dělník v Sigmě Hranice a později v podniku Kazeto v Lipníku nad Bečvou. V třiapadesáti letech odešel pro pohybové obtíže do invalidního důchodu s průkazem ZTP.

Následně se u něj objevily i silné diabetické problémy, bércové a žaludeční vředy, a prodělal dva infarkty. Přes značné zdravotní potíže se však uměl těšit ze života.

Měl hodně přátel, spoustu zálib a koníčků. V mládí rád cestoval a trampoval. K jeho koníčkům patřilo také fotografování, hra na kytaru a akordeon.

Aktivně byl činný i při estrádních vystoupeních v Lipníku nad Bečvou, v programech tehdejšího národního podniku Kazeto. Mimo kulturní dění se zajímal také o pěstování a užívání léčivých bylin a o chov drobného domácího zvířectva.

Sbíral pohádky a pověsti

Velkou Polkovou láskou byla četba, hudba, historie a samozřejmě Záhoří. Obdivoval i ctil sakrální stavby a literaturu s náboženskou tematikou. Sbíral a zapisoval nejen pohádky a pověsti, ale rovněž národní písně, zvyky, obyčeje a krajové recepty jídel.

Pohádky a pověsti zapisoval tak, jak je slyšel vyprávět od maminky Anny a babičky Aloisie a od mnoha místních vypravěčů z Lipníku nad Bečvou i z obcí na Záhoří.

Začal publikovat pověsti

Na začátku devadesátých let začal své pověsti publikovat v Přerovsku, Novém Přerovsku, Hanáckých novinách, Hanáckém kalendáři, Hanáckém týdnu, Novém zpravodaji města Přerova, Lipenském regionu, Lipových listech a jinde.

V roce 1992 vyšly jeho Pověsti malého městečka v edici Lipové listy vydavatele Miroslava Berky, v grafické úpravě Jany Krejčové.

V roce 1993 byla vydána Hrst pohádek ze Záhoří jako soukromý tisk při příležitosti národopisné slavnosti Záhoří v Dřevohosticích, na pokračování potom vycházely v tehdejším měsíčníku Lipenský region pověsti a pohádky z rozepsané knížky Jaroslava Polky „Smích a pláč moravského městečka“.

U příležitosti šedesátých narozenin Jaroslava Polky uspořádala v červnu 1998 Městská knihovna v Lipníku nad Bečvou na zdejším náměstí první ročník Slavností vodníka Kašňáka, na kterém vystoupili žáci mateřských a základních škol.

Letošní ročník byl obohacen o vystoupení Na lipenským rynku aneb Pohádka o vodníku Kašňákovi v podání místního folklorního souboru Maleníček a s doprovodem dětské cimbálové muzičky ZUŠ Antonína Dvořáka z Lipníku nad Bečvou.

Jaroslav Polka zemřel 22. července v roce 2000 v Lipníku nad Bečvou a pochován je na místním hřbitově. Právem byl zařazen mezi třiapadesáti osobnostmi do kalendáře pro rok 2008, který v letošním roce vydalo město Lipník nad Bečvou.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

15.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 25 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace Manažer/ka jakosti a homologací - administrativní pracovník servisu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, VŠ - technický nebo ekonomický směr; 5 let praxe v oblasti jakosti nebo homologací; výborná znalost anglického jazyka; Znalost práce na PC; Řidičský průkaz skupiny B, , Náplň práce:, Řízení dokumentace, tvorba předpisové dokumentace; Zajišťování a provádění interních auditů; Školení zaměstnanců firmy v oblasti kvality; Řízení změn a odchylek; Řízení neshodných výrobků a nápravných opatření; Přezkoumávání reklamací zákazníků; Zodpovědnost za integrovaný systém managementu ISO 9001; práce s technickou dokumentací; zajištění kalibrace měřidel a měřících přístrojů; udržování příruček jakosti; budete zajišťovat certifikace, homologace produktu a jeho schválení k uvedení do provozu v souladu s legislativou EU, národní legislativou a legislativou exportních států světa; V rámci servisu zaznamenávání do dané dokumentace záznamů o přijetí vozidla do opravy; Vystavování daňových dokladů, zaznamenávání výdej vozidla z oprav; Vytváření a přiřazování reklamační zakázky k výrobní zakázce; Vykonávání funkci pokladní; Dodržování vnitřních pokynů vydaných pro pokladní a skladové hospodářství; Zajišťování prodeje náhradních dílů; Zajišťování půjčování přívěsů a vedení evidence; Evidence odpracovaných hodin; Realizace a účtování výdejek a příjemek ze skladu servisu; Evidence, uzavírání a vyhodnocení reklamací; Tvorba cenových nabídek, prodej, balení a expedice náhradních dílů, zajištění potřebné dokumentace pro vývoz ND do zahraničí; Objednávání náhradních dílů, evidence skladového hospodářství, schvalování přijatých faktur; Objednávání kancelářských potřeb, , Nabízíme:, Stravování, příspěvek na dopravu, příspěvek na životní nebo penzijní připojištění + 3 dny zdravotní volno další zaměstnanecké benefity, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: horsagova@paragan.cz. Pracoviště: Paragan s.r.o., Lipnická, č.p. 351, 753 61 Hranice 4. Informace: Hana Orságová, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 500 Kč

Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních Pomocnice (uklízeči a pomocníci ve zdrav. a soc. zařízení). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Nabízíme:, příspěvek na oběd, příspěvek na dovolenou., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: nemocnice@nemocnice-hranice.cz;, - telefonicky (Po-Pá 8,00 - 15,00 hod.) na čísle 581 679 171 - paní Krejčí. Pracoviště: Nemocnice hranice a.s., Zborovská, č.p. 1245, 753 01 Hranice 1. Informace: Jitka Krejčí, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 6 100 Kč

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Pracovník/ce úklidu (OZP). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle § 80, zákona č. 435/2004 Sb.. Nástup možný IHNED., Pracovní doba: PO, ST – 17,00 - 19,00hod.; ÚT, ČT, PÁ - 15,00 - 17,00hod., , Náplň práce:, úklid chodeb, schodišť, kancelářských prostor a sociálních zařízení. Úklid (zametání) vnějších prostor před budovou. Není požadováno mytí oken., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: ivo.horil@deltaservis.cz;, - telefonicky (Po - Pá 08,00 - 14,00hod.) na čísle 608 572 417 - pan Ivo Horil, , Pozn.: Na pracoviště nechodit, kontakní osoba má sídlo na jiné adrese zaměstnavatele.. Pracoviště: Delta facility, s.r.o. - pracoviště přerov, smetanova, Smetanova, č.p. 1941, 750 02 Přerov 2. Informace: Ivo Horil, +420 608 572 417.

Výroba - Ostatní strojírenští technici pracovník/ce OTK. 18 000 Kč

Ostatní strojírenští technici pracovník/ce OTK. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nástup možný IHNED nebo dle dohody., , Požadujeme: , minimálně střední odborné vzdělání s maturitou technického směru, Německý jazyk - pasivně, základní orientace ve výkresové dokumentace, v kontrolních protokolech, v dokumentaci kvality a technických normách. Znalost kontroly svarů vítána. Požadujeme zájem o obor s cílem postupného zaškolení pro kvalifikaci kontrolora kvality. , , Nabízíme:, zázemí stabilní firmy, motivující mzdové ohodnocení, 13. a 14. plat, 5 týdnů dovolené, obědy v areálu společnosti, osobní rozvoj a vzdělávání, životní pojištění., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: olga.holzmannova@progress-ok.cz, - telefonicky na čísle 581 292 530 - paní Olga Holzmannová. Pracoviště: Progress ok a.s.-, 9. května, č.p. 2452, 750 02 Přerov 2. Informace: Olga Holzmannová, +420 581 292 530.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 13.–15. července 2018

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

V Hranicích se konal v pátek a v sobotu festival Letiště, který láká každý rok na skvělou hudbu, ale také divadlo a performanci.
6

Jde to i bez známých jmen. Festival Letiště vykročil novým směrem

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Dokázali to. Dva roky po neúspěšném finále mistrovství Evropy se francouzská parta probila k úspěchu. Tým Didiera Deschampse potvrdil v gólově bohatém finále roli papírového favorita a Chorvatsko porazil 4:2. Jejich výhra se však neobešla bez kontroverzí.

U Přerova havaroval horkovzdušný balon, strhl elektrické vedení

O velkém štěstí může mluvit osmičlenná posádka horkovzdušného balonu, který v pátek třináctého kolem šesté hodiny večer havaroval při přistávacím manévru v Žeravicích u Přerova. Vyhlídkový let z Olomouce byl podle pilota nucen přistát kvůli hrozící lokální bouřce.

Vycházka po bojišti připomněla slavnou bitvu

Přestože od památné prusko-rakouské bitvy u Tovačova uplynulo více než sto padesát let, stále přitahuje pozornost nadšenců historie. Na vycházku po bojišti se zastávkami u pomníčků obětí se vydali v sobotu členové Komitétu pro udržování památek z války roku 1866, ale zajímavé informace o detailech bitvy si nenechala ujít ani řada místních.

Kombajn se vznítil na poli, řidič utekl

Požáry na polích v tropických vedrech nejsou ničím neobvyklým, že by ale při práci začala hořet zemědělská technika, to se nestává tak často.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT