„Ta témata jsem si shromažďoval, protože jsem věděl, že budu chtít pro Přerov něco napsat. Každá část je věnovaná některému z hudebníků a celá skladba je pro Rudolfa Neulse st., který to tady se svými kamarády vybudoval. Dnes po něm převzala žezlo nová generace. Co zasel, tak vzkvétá. A to je skvělé," řekl Karel Růžička.

První ročník festivalu se v Přerově uskutečnil v roce 1966.

„Tedy v minulém století. První festival byl na komuně a byl úžasný. To byl také jeden z důvodů, proč musel po devíti letech načas skončit. Soudruhům se nezdálo, že by se mohli přijít lidé večer bavit a věnovat muzice, která jim nebyla po chuti," vzpomněl ředitel Československého jazzového festivalu Rudolf Neuls, který se pořádání tohoto hudebního svátku věnuje už jednadvacet let.

Československý jazzový festival v Přerově slaví třicet let od svého založení ve velkém stylu. První večer se na podiu v Městském domě kromě skvělého Celebration Bandu, který tvoří mladí a talentovaní muzikanti, objevil také Till Brönner a jeho Quintet.

Úspěšný německý jazzman, který hraje na trubku, přivezl do Přerova mezinárodní uskupení – švédského saxofonistu Magnuse Lindgrena, basistu Christiana von Kaphengsta, černošského bubeníka Davida Haynese a holandského pianistu Jaspera Sofferse.