Nejdůležitější kulturní událostí letošní zimy v Přerově bude nepochybně pásmo Vyznání, které si k prvnímu výročí úmrtí Pavla Nováka připravil jeho syn.

„Jde o tři koncerty, z nichž na každém se představí jiní hosté. Druhá část koncertů bude ale u všech stejná – monology, vzpomínky a vyprávění Pavla Nováka mladšího, doplněné promítáním a také nejznámějšími písničkami,“ sdělil manažer kultury Městského domu v Přerově Jan Vrba.

Devátého února se na Vyznání představí Kozánkův smyčcový kvartet, o den později pak Neckář a Špinarová, na třetím koncertu pak Nohavica a Kerndl. Hosty na všech třech koncertech budou Jarda Wykrent a Dana Vrchovská.

„Desátý a jedenáctý únor už jsou beznadějně vyprodané, volná místa zbývají už jen na úterý 9. února,“ upozornil Vrba.

V divadle se představí i Zedníčekči Vízner

„Pro divadelní představení jsem letos vybíral samé tutovky. Kromě divadla Háta Olgy Želenské se lidé mohou těšit na známé osobnosti – Pavla Zedníčka, Janu Paulovou, Simonu Stašovou či Oldřicha Víznera,“ sdělil manažer. První hereckou dvojici zájemci uvidí 16. února v komedii Zamilovat se…, druhou 23. března v dramatu o pozoruhodném přátelství Římské noci.

Velkou událostí bude i koncert Karla Kahovce posledního března.

„Myslím, že generace jeho příznivců je v Přerově hodně silná, navíc zazní písničky Pavla Nováka. Zároveň mají výročí 45 let od založení kapely, takže to asi bude velké,“ popsal Vrba. Na jaře přijedou i Petr Spálený, Vlasta Redl a Karel Plíhal.

„Ten poslední je Přerovan, pozval jsem ho zase po spoustě let, kdy tu nebyl,“ poznamenal kulturní manažer. První polovinu roku zakončí koncert Věry Špinarové.

V Lipníku se mohou těšit na Cimrmany i klavírní dua

Lipník nad Bečvou čeká zajímavá kulturní akce hned v březnu. S komedií Hospoda na mýtince přijede totiž Divadlo Járy Cimrmana.

„Snažíme se je pozvat už několik let a jsem strašně ráda, že to konečně vyšlo,“ oznámila Věra Škopová, ředitelka lipenského Střediska volného času. Lipník se už několik let pyšní „jediným suchozemským nábřežím Járy Cimrmana“. „Na jeho otvírání přijel Ladislav Smoljak. Možná právě naše nábřeží hrálo roli v tom, že se slavní herci rozhodli přece jen přijet,“ doplnila ředitelka.

Tradiční květnovou akcí je Dvořákův Lipník. „Letos půjde o celostátní soutěž pro klavírní dua,“ dodala Škopová.

Z hudebních akcí stojí za zmínku určitě i Záhorské slavnosti v červnu a Předzahrada o měsíc později. V létě se pak v Lipníku koná již šestý ročník festivalu uměleckého kovářství Kov ve městě.

Kojetínské hody možná zpestří svým vystoupením Marie Rottrová

V Kojetíně se letos bude konat již 18. ročník Přehlídky amatérských divadelních souborů. „V srpnu pak budou tradiční Kojetínské hody a také Kojetínské hudební léto,“ poznamenala ředitelka Městského kulturního střediska Kojetín Hana Svačinová. „Na hody bychom letos rádi pozvali Rottrovou či Flerety, ale to je zatím ještě v jednání.“ Na první měsíc letních prázdnin je naplánován ještě Božkov Fest, na říjen pak Hubertova jízda.