Na špičky české hudební scény, ale i americké hvězdy se mohou po roční přestávce těšit fanoušci Československého jazzového festivalu v Přerově.

Jarní prolog se letos přesunul až na 14. října, takže si posluchači ještě před vypuknutím třídenního hudebního maratónu užijí skvělý koncert. V jeho první části zahraje trumpetista Laco Déczi & Celula New York a po něm na pódium nastoupí jedna z nejslavnějších saxofonistek na světě Candy Dulfer.

„Pokud platí tvrzení, že hudba léčí, tak jazzový festival v Přerově nabízí v této stále ještě nedoléčené covidové době vrchovatou dávku muzikoterapie. Letošní říjen by měl být tedy po loňském on-line ročníku ve znamení návratu natěšených jazzových příznivců do Městského domu,“ uvedl ředitel festivalu Rudolf Neuls.

Už týden před hlavními koncerty - ve čtvrtek 14. října – naladí jazzovou atmosféru festivalový prolog, který nebude pouhou rozehřívací ochutnávkou, ale velkou hudební událostí.

„Na přerovské pódium se vrací legendární trumpetista Laco Deczi se svou newyorskou Celulou a poprvé na festivalu přivítáme jednu z nejslavnějších saxofonistek na světě, kterou je holandská diva Candy Dulfer,“ upřesnil.

Hlavní program 38. ročníku Československého jazzového festivalu se uskuteční od 21. do 23. října.

„Čtvrteční koncert láká především na osobnosti domácí hudební scény. Festival zahájí František Kop Quartet a po něm obsadí pódium formace Ondřej Kabrna & Flying Hammond, která vzdává hold kultovním hammondkám vlastními skladbami prolínajícími jazz a fusion, ale nabízí také klasické varhanní improvizace,“ přiblížil Rudolf Neuls.

První festivalový večer zakončí Bratři Ebenové, kteří vlivy rockové, folkové a jazzové hudby spolu s uměním používat neobvyklé hudební nástroje přetavili do netradičního a na české scéně nenapodobitelného „ebenovského“ zvuku.

Páteční večer otevře slovenská skupina Šalefuky, což je projekt saxofonisty Milo Suchomela, propojující romskou hudbu se slovenským folklórem a balkánskými barvami dechových nástrojů. Domácí The Track Inspection nabídne fúzi jazzu, funku a soulu pod vedením pianisty a varhaníka Jana Andra. Hlavními hvězdami druhého festivalového večera jsou slavný kytarista Mike Stern a saxofonista Bill Evans.

„Přerovské publikum mělo tu čest vidět Mika Sterna ve strhující akci už dvakrát, Billa Evanse jednou - a pokaždé to bylo s bouřlivými ovacemi. Dá se tedy právem očekávat, že spojení těchto dvou jazzových veličin bude hudební událostí přesahující rámec festivalu,“ poznamenal dramaturg Aleš Benda.

Sobotní program zahájí brněnský big band Cotatcha Orchestra, který se těší velkému uznání doma i v zahraničí díky svému originálnímu projektu Bigbandová elektronika. Silný hudební zážitek slibuje také mezinárodní kvintet saxofonisty, klarinetisty a skladatele Luboše Soukupa.

Finále festivalu obstará mladá americká zpěvačka Jazzmeia Horn, která patří mezi výrazné osobnosti nastupující jazzové generace, o čemž svědčí i to, že obě její alba, která vydala, si vysloužila nominaci na americkou hudební cenu Grammy.

Posluchači se mohou těšit po skončení koncertů také na oblíbené afterparty v předsálí, které budou v režii formace AghaRTA Old Stars Band a hostů. Začátky koncertů v přerovském Městském domě jsou vždy v 19.30 hodin.