Pocta zesnulému jazzmanovi

„V současné době je dramaturgie festivalu hotová a dolaďuje se pouze doprovodný program,“ shrnul ředitel Československého festivalu v Přerově Rudolf Neuls. Město podle něj ožije jazzem v době od 20. do 22. října, přípravy na největší hudební událost sezony v Přerově ale obvykle zaberou celý rok.

Kromě hvězd světového jazzu nabídne festival i několik novinek. Hned první večer zahájí pocta jazzovému trumpetistovi Pavlu Husičkovi, který zemřel loni v listopadu. „Kapelu, složenou z jeho přátel, sestavil speciálně pro festival kytarista Jan Kučera. Jedním ze sólistů bude i Husičkův spolužák z kroměřížské konzervatoře a přerovský rodák, žijící v Austrálii, trumpetista Jiří Neradílek,“ řekl Neuls.

Zpívající bubeník a perkusista Sonny Emory, jehož talentu si všimli i Stanley Clarke, Jean-Luc Ponty nebo David Sanborn, se postará o tečku prvního večera. Rodák z Atlanty, který si zahrál i v kapelách Earth, Wind & Fire, Steely Dan nebo The B-52s. se v Přerově představí pod hlavičkou Cachet Fusion feat. Sonny Emory kvinteto. Členy jeho bandu jsou saxofonista Brain Lopes, baskytarista a zpěvák Isaac West, kytarista a zpěvák Chris Harris a klávesista Randy Hoexter.

Etno s Lapčíkovou i Al Di Meola

O zpestření dramaturgie se postará úvod druhého festivalového večera. Představí se na něm muzikanti, čerpající hudbu z různých etnických zdrojů. „Kombinaci jazzu a moravského folklóru předvede skupina Zuzana Lapčíková Kvintet. Skvělou cimbalistku a zpěvačku doprovodí přední čeští a slovenští jazzoví sólisté – kontrabasista Josef Fečo, saxofonista Rostislav Fraš, pianista Ondrej Krajňák a bubeník Kamil Slezák,“ upřesnil Neuls.

Hvězdou druhého festivalového koncertu pak bude virtuózní kytarista Al Di Meola, jenž do Přerova přijíždí se skupinou New World Sinfonia. „Během kariéry vystupoval s celou řadou významných osobností, jako jsou Steve Gadd, Chick Corea nebo Lenny White. Jeho partnery ve hvězdném kytarovém triu byli John McLaughlin a Paco de Lucia,“ doplnil ředitel festivalu.

Vítěz řady prestižních anket se v poslední době orientuje především na fúzi jazzu a world music, o čemž svědčí i jeho poslední album Pursuit of Radical Rhapsody. Návštěvníci festivalu se tedy můžou těšit na živé provedení v autentickém podání kapely, jejímiž členy jsou kytarista Kevin Seddiki, akordeonista Fausto Beccalossi a bubeník Peter Kaszas.

Závěr festivalu: kubánská smršť

Závěrečný koncert zahájí v sobotu 22. října Gerald Clayton Trio. Klavíristou a leaderem je syn kontrabasisty a kapelníka Johna Claytona, jenž v roce 2007 dirigoval na pódiu Městského domu skvělý big band The Clayton- Hamilton Jazz Orchestra. Výrazný představitel mladé klavírní generace má za sebou spolupráci s renomovanými jazzmeny, jako jsou Lewis Nash, Al Foster nebo Clark Terry. V loňském roce vydal album Bond, na kterém hrají jeho stálí partneři: basista Joe Sanders a bubeník Justin Brown.

O důstojné finále Československého jazzového festivalu se pak postará letošní adept na cenu Grammy, kapela Chucho Valdes & The Afro Cuban Messengers. Klavírista bandu založil v první polovině sedmdesátých let nejznámější kubánskou jazzovou sestavu Irakere, ve které působili trumpetista Arturo Sandoval nebo saxofonista Paquito D’Rivera. Sám Dionýsio Jesús „Chucho“ Valdés získal v roce 1979 první Grammy s kapelou Irakere za album Missa Negra, poslední právě letos za titul Chucho’s Steps. Kubánská jazzová ikona se může pochlubit mnoha prestižními oceněními.