Jazzové dny, které pořádá hranické Městské kulturní zařízení ve spolupráci s odborem školství a kultury Městského úřadu Hranice, budou opět probíhat hned na několika místech ve městě. Z největší části bude pětidenní svátek hudby hostit Zámecký klub, další koncert proběhne i v Divadle Stará střelnice a v koncertním sále na Zámecké ulici.

Festival odstartuje v úterý již tradičně vernisáž fotovýstavy Ohlédnutí za loňskými jazzovými dny autorů Jiřího Necida a Milana Kaštovského v Café Baru na zámku. Atmosféru zde dokreslí klavírní doprovod Miroslava Zikmunda.

O jazzových zpěvačkách se rozpovídá Jiří Černý

Pořadatelé slibují nejen skvělý hudební zážitek, ale tento rok přišli i s několika novinkami. „Myslíme si, že se nám tentokrát povedl výborný program, nejen proto, že tu bude Peter Lipa ze Slovenska nebo největší český jazzman Laďa Kerndl,“ uvedl dramaturg Městského kulturního zařízení Martin Kapek a vzápětí dodává:. „Letos přinášíme dvě novinky, ze kterých máme radost, a myslíme si, že to lidé ocení. Na programu je Jazz Aerobic Day, což je dopolední cvičení s profesionální instruktorkou Zuzanaou Švikovou z Plzně, které proběhne v tělocvičně gymnázia“ přiblížil Kapek. Již tradičně zpestří jazzové dny hudební kritik Jiří Černý. „Ten bude hovořit o světových jazzových a bluesových zpěvačkách. Tento pořad jsme nově nabídli základním i středním školám a ty měly zájem, takže jsme v rámci jazzových dnů udělali program i pro školy,“ dodal dramaturg Zámeckého klubu.

Podle slov pořadatelů jsou ty letošní jazzové dny nejen lákadlem pro ortodoxní jazzmany. „Jsou vytvořeny i pro běžné posluchače, kteří neposlouchají tento styl hudby až tak zarputile. S dramaturgií nám velmi pomohl opět hudebník Broňa Ludmila, který odvedl velký kus práce,“ řekl Martin Kapek. „Všechny diváky srdečně zveme a děkujeme všem, kteří se na realizaci Evropských jazzových dnů v Hranicích podíleli,“ dodala ředitelka Městského kulturního zařízení Helena Votavová.

Program Evropských jazzových dnů

Úterý 20. dubna - od 16.30 hodin – Café bar Na Zámku

Vernisáž fotovýstavy Ohlédnutí za loňskými jazzovými dny autorů Jiřího Necida a Milana Kaštovského. Hudební doprovod Miroslav Zikmund. Milovníci jazzu se dále mohou těšit na české seskupení Od Gershwina k jazzu

ZRUŠENO - Středa 21. dubna – od 19 hodin – Zámecký klub

Publicisticko-hudební pořad známého hudebního kritika Jiřího Černého, který měl představit Bessie Smith, Billie Holyday, Lindu Jones, Amy Winehouse a jiné světové hvězdy jazzu a bluesu, je z důvodu nemoci Jiřího Černého zrušen.

Čtvrtek 22. dubna – od 18 hodin – Koncertní sál v Zámecké ulici

Od Gershwina k jazzu – České saxofonové kvarteto hraje skladby od Gershwina k jazzu. Účinkují Roman Fojtíček (alt saxofon), Radim Kvasnica (alt, soprán saxofon), Otakar Martinovský (tenor saxofon) a Zdenko Kašpar (baryton saxofon).

Pátek 23. dubna – od 19 hodin – Divadlo Stará střelnice

Peter Lipa a Quartet. Peter Lipa je nejvýznamnější osobnost slovenského jazzu, zpěvák, skladatel, organizátor, moderátor, manager jazzového dění, dlouholetý dramaturg a promotér předního evropského festivalu Bratislavské jazzové dny. V anketě časopisu Mezinárodní jazzové federace Jazz Forum se už v 80. letech pravidelně umísťoval mezi nejlepšími evropskými zpěváky. Vychází z bluesu, soulu i klasického mainstreamového idiónu. Je velice flexibilní a má výbornou stylovou orientaci. Jeho rozpětí sahá od klasických jazzových standartů a dixielandu přes latinskoamerický jazz, jazzový šanson a spirituál až po funky a rock.

Sobota 24. dubna – od 9 hodin – tělocvična gymnázia

Jazz Aerobic Day. Dopolední seminář aerobiku s profesionální instruktorkou Zuzanou Švikovou. Prezence se koná od 8 hodin. První hodina cardio jazz a vystoupení hranické skupiny Capoeira, druhá hodina ve stylu port de bras (nový styl, který spojuje prvky tance, baletu a strečinku).

od 19 hodin – Zámecký klub

Láďa Kerndl a orchestr. Láďa Kerndl se vyučil se nástrojařem a vystudoval strojní průmyslovou školu. Následně vystudoval hudební školu obor klavír. Od sedmi let přitom hrál na housle, kytaru, klavír a skončil jako bubeník a zpěvák. Neustále poslouchal jazz a swing. Tato hudba se mu stala vlastní a zůstal u ní dodnes.