Kromě tří říjnových večerů v Městském domě se mohou posluchači těšit také na vydařenou tečku této hudební události v listopadu.

Postará se o ni světoznámý Clayton Hamilton Jazz Orchestra.

Hlavní program festivalu odstartuje ve čtvrtek 16. října v 19 30 hodin v Městském domě koncertem skupiny J. A. R. se zpěvákem Danem Bártou.

Posluchači mohou dát průchod emocím a zatančit si – židle totiž ten večer ze sálu zmizí.

„Festival je tentokrát rozdělen na několik částí. První večer si připomeneme třicáté výročí obnovení jazzové tradice v Přerově a všechny osobnosti, které tehdy stály u zrodu a s vervou se do toho pustily," přiblížil ředitel Československého jazzového festivalu v Přerově Rudolf Neuls.

Ten je podle svých slov rád, že může festival vykročit do další třicítky s programem, který Přerov na několik dní učiní centrem světového jazzu.

Zdroj: Youtube

Poklonil se jí i Sting

A na co se můžou posluchači těšit?

Novinkou bude v pátek 17. října v 10 hodin dopoledne koncert pro školy, na němž vystoupí českoamerický Big Band LJD – kapela lektorů a studentů z Letní jazzové dílny ve Frýdlantu. Ta také zahájí páteční večer na hlavní festivalové scéně.

„Po ní už se na podiu objeví charismatická kanadská jazzová klavíristka a zpěvačka Laila Biali, které vysekl poklonu i legendární Sting, a to zdaleka nejen z pozice obdivovatele ženské krásy," zmínil Neuls.

Třiatřicetiletá kanadská klavíristka a zpěvačka je výjimečnou osobností, která svým talentem a originalitou umí stavět mosty mezi žánry a styly. Kromě spolupráce se Stingem už stihla Laila Biali koncertovat na celé řadě významných festivalů a v koncertních halách, včetně Carnegie Hall nebo torontského Glenn Gould Theatre.

Absolvovala i turné s Chrisem Bottim, Paulou Cole či Suzanne Vega.

Zdroj: Youtube

Energie 21. století

O závěr večera se pak postará renomovaný americký kontrabasista Rodney Whitaker s kapelou Soul-R Energy.

Skupina ostřílených jazzových harcovníků, kteří spolu hrají už pětadvacet let, představuje jazz jednadvacátého století.

„V jejich tavícím kotlíku najdeme hard-bop, gospel, rhythm & blues i soul. Energie, synergie, vzruch – to jsou tři slova, jimiž kapelník definuje krédo svého bandu," nastínil dramaturg festivalu Aleš Benda.

Nabitý bude i sobotní večer, který otevře talentovaný Nikolaj Nikitin Quartet ze Slovenska s hostujícím americkým trumpetistou Michaelem „Patchesem."

Hvězdou večera bude Roy Hargrove Quintet. Jeden z nejkreativnějších trumpetistů současnosti, texaský rodák Roy Hargrove, má na svém kontě dvě ceny Grammy z let 1997 a 2002.

Během kariéry spolupracoval s celou řadou zvučných jmen – například s Rayem Brownem či Marcusem Millerem. Objevil se ale i na albech, která natočily zpěvačky Erykah Badu nebo Angelique Kidjo.

Zdroj: Youtube

Listopadový přídavek

Jazz bude znít z Městského domu v Přerově i v listopadu.

Mimo hlavní festivalový program si budou moci milovníci tradičního big bandu vychutnat světoznámý Clayton Hamilton Orchestra, který zahraje v sobotu 15. listopadu v 19 30 hodin.

„Americký orchestr se představil přerovskému publiku už před šesti lety. Kapela bude v listopadu na cestě do Ruska, takže se nám podařilo tento mimořádný koncert uspořádat," shrnul Rudolf Neuls.

Orchestr, který dali dohromady z elitních losangeleských hráčů bratři John a Jeff Claytonovi s legendárním bubeníkem Jeffem Hamiltonem patří k nejlepším na světě.