Stejně tak se na postu vítězů ocitly i smyčcový soubor a smyčcový orchestr. Soutěže pro základní umělecké školy vypisuje ministerstvo školství a kultury a přitom se snaží jednotlivé obory pravidelně střídat.

Letos dostali příležitost ukázat své kvality hráči na dechové a smyčcové nástroje a zpěváci. „Krajské kolo pro dechaře se konalo v Hranicích a naši žáci na něm sklidili dvě první a tři druhá místa,“ shrnul jejich výsledky učitel ZUŠ Josef Vývoda, který zasedal v porotě jako tajemník. P

rvní místa patřila hobojistce Alžbětě Andršové a hráči na tubu Tomáši Ličmanovi. Druhou příčku obsadily klarinetistka Barbora Krucinová a hráčky na příčnou flétnu Hana Lebdušková a Magdalena Důjková.

„Jak první, tak i druhá místa jsou v tomto případě opravdu zasloužená, protože konkurence byla veliká,“ podotkl Vývoda. Krajské kolo pro pěvecká oddělení se letos konalo v Olomouci. Za sólový zpěv byla jako nejlepší oceněna Hraničanka Markéta Šubová, a stejně tak jako ona si vybojovalo prvenství i pěvecké trio Tereza Lásková, Eva Šatánková a Lucie Langerová.

„Sólistka i trio postupují dál do ústředního kola v Turnově,“ řekl Vývoda a pro úplnost dodal, že na třetím místě také skončila zpěvačka z Hranic, a sice sólistka Tereza Weigelová.

Smyčcový soubor Josefa Vývody stál letos v krajském kole v Mohelnici rovněž na postu vítězů a stejně úspěšný byl i smyčcový orchestr Miroslava Smrčky. Ten dokonce postoupil do ústředního kola, které se uskuteční v Olomouci.

„Poprvé se orchestr probojoval do ústředního kola v roce 1985 a od té doby se tam kvalifikuje pokaždé a stále vyhrává,“ vyzdvihl jeho úspěchy Vývoda. „Je s podivem, že složení orchestru se v průběhu let mění a přesto se těleso neustále drží na prvním místě,“ podotkl učitel.

V letošním roce je smyčcový orchestr Miroslava Smrčky rozšířen o dechové nástroje. „Je to proto, že se nám na škole sešla celá řada výborných dechařů a tak jsme chtěli jejich talentu do nejlépe využít,“ vysvětlil Vývoda.