Důvod návštěvy šlechty byl prostý – slavní majitelé hradu zahajovali už šestnáctý ročník tradičního Hradního bálu. A ten se – až na nepřízeň počasí v závěru večera – vydařil.

Na prostranství před hradem se to hemžilo urozenými dámami, udatnými rytíři a kejklíři, lidé tančili a užívali si dobové atmosféry.

„Kateřina z Ludanic byla dědičkou helfštýnského panství, a protože byla sirotek, spravoval její majetek Zachariáš z Hradce. Jmění Kateřiny se ale díky jeho správě neustále tenčilo. Správce nakonec Kateřinu prohlásil už ve 13 letech za plnoletou – zřejmě proto, aby měl od ní pokoj,“ zabrousila do historie správkyně hradu Marcela Kleckerová.

Podle jejích slov pomohl Kateřině k prosperitě a jmění právě sňatek s Petrem Vokem z Rožmberka Program sobotního odpoledne na hradě byl letos pestrý, protože chtěli pořadatelé vyhovět co nejširšímu spektru návštěvníků.

Dopravu zajišťoval z Lipníku autovláček a už od pěti hodin odpoledne vyhrávala na nádvoří country kapela Torzo. Novinkou byla letos prohlídka hradu s průvodci v dobových kostýmech, která se uskutečnila formou soutěžních otázek na téma historie hradu.

„Nechali jsme se inspirovat známým televizním pořadem O poklad Anežky České,“ prozradila Kleckerová. Milovníkům lidové hudby zase na nádvoří vyhrávala cimbálová muzika Primáš.

Hlavní program začal po osmé hodině večer příjezdem Petra Voka s Kateřinou z Ludanic a jejich družinou na koních, a hned poté začalo na hradě bujaré veselí.

„Branami hradu prošlo během odpoledne na pět set lidí, což je sice méně, než jsme zvyklí, ale přičítáme to hlavně špatné předpovědi počasí,“ řekla Marcela Kleckerová.

Předpověď se bohužel kolem půl jedenácté večer beze zbytku vyplnila. Krátce po velkolepém ohňostroji se totiž zvedl prudký vítr a začalo pršet. Hradní bál tedy v letošním roce skončil už po půlnoci.