Podle troubeckého starosty Radka Brázdy zavítala na hody, spojené s folklorními slavnostmi, asi tisícovka návštěvníků.

„Až na problémy s počasím, kvůli kterým nedokončila své vystoupení jedna ze skupin – Moravská veselka, se hody vydařily. Nechtěli jsme, aby byly slavnosti jen o dobrém jídle a pití, a tak jsme letos vůbec poprvé uspořádali také folklorní festival,“ doplnil starosta.

Na podiu se v průběhu nedělního odpoledne vystřídaly národopisné soubory Kosíř z Kostelce na Hané, Týnečáci z Velkého Týnce, Hanáček a Hatě z Tovačova, ale také vzdálenější Klobučánek z Valašských Klobouků, Troják z Valašské Bystřice nebo Old Stars Hradišťan z Uherského Hradiště. Nechyběly ani domácí Hanáček a Hanák z Troubek.

„V tradici folklorních vystoupení bychom i do budoucna rádi pokračovali,“ poznamenal starosta.

Součástí oficiálního programu bylo i udílení výročních cen obce. Jednu z cen získala za dlouholetý přínos v oblasti folkloru a udržování lidových tradic Marie Rašková.

Druhým oceněným byl pak Josef Macák, který obdržel in memoriam ocenění za celoživotní přínos při zvelebování obce. Místní lidé si ještě vpředvečer hodů připomněli oběti ničivých červencových záplav, které se Troubkami přehnaly před jedenácti lety.

„Letos vycházely hody na stejný termín jako v roce 1997. Tenkrát nám ale zábavu překazily povodně,“ zavzpomínal starosta Brázda. Obyvatelé Troubek si podle jeho slov připomněli tragédii už minulý týden krátkým pietním aktem u památníku obětem záplav.