Na letošní skulptuře pracují tři mistři černého řemesla z Lucemburska a jeden z Německa. „Kovářské fórum se na našem hradě koná už podevatenácté,“ vzpomněl v úvodním slově František Hýbl, ředitel Muzea Komenského, jež hrad spravuje.

Kovářské fórum zahájila v sobotu 18. srpna za hojné účasti návštěvníků skupina středověké hudby Calata. Po jejím vystoupení čtveřice uměleckých kovářů ze zahraničí rozžhavila výhně a začala v kovářské dílně tvořit. Mistři černého řemesla zde budou až do čtvrtku vyrábět exponát s názvem Dračí lavička. „Ta bude upevněna na pružinách a sedící se na ni budou moci i pohoupat,“ prozradil František Hýbl.

Autorem návrhu netradiční kovové lavičky je dvaatřicetiletý Romain Schleich, který už před třemi lety pomáhal při tvorbě Zvonící plastiky na Kovářském fóru Michaelovi Ernstovi z Německa.

„Od začátku jsem měl jasno, co bych chtěl na hradě letos tvořit,“ svěřil se umělecký kovář z Lucemburska. Jak bude se svými třemi kolegy na hradě pokračovat s výrobou lavičky, to mohou návštěvníci hradu sledovat denně od deseti do sedmnácti hodin, kromě dneška, kdy je hrad uzavřen.

„V pátek 24. srpnaby mělo být dílo už hotové a zájemci si ho mohou prohlédnout následující víkend na tradičním mezinárodním setkání uměleckých kovářů Hefaiston, které navazuje na Kovářské fórum. Hefaiston se na hradě uskuteční už pošestadvacáté a i letos na něm přivítáme špičky z oboru,“ připomněl ředitel Hýbl.