Zájemci mohou také o víkendu poprvé v letošní turistické sezoně na této středověké památce využít průvodcovskou službu.

„Výstava s názvem Kovové variace bude k vidění na druhém nádvoří v Galerii. Autorkou je Kristýna Habermannová, která je samozřejmě stálým účastníkem mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston, samostatnou výstavu má však na Helfštýně poprvé. Tradiční velikonoční výstavu pak návštěvníci najdou na třetím nádvoří v ateliéru Kovářského studia,“ řekla správkyně hradu Marcela Kleckerová.

Podle jejích slov si už o víkendu budou moci na velikonoční výstavě návštěvnice zakoupit kraslice. Zatímco velikonoční výstavu si mohou zájemci na hradě prohlédnout do 26. dubna, Kristýna Habermnnová zde bude svá díla vystavovat až do konce srpna.

Velikonoční atmosféru si středověký hrad připomíná každoročně. Hrad je tradičně otevřen i na Velikonoční pondělí, kdy zde budou opět k vidění ukázky různých technik zdobení kraslic.

O svoji zručnost se zde podělí hned několik odbornic, které se na hrad sjíždějí z okolí. „Kraslice zde bude zdobit několik zručných žen z Veselíčka a Lipníku nad Bečvou, ale i z Olomouce a Blanska. Předvádět budou techniku zdobení kraslic například drátkováním, obháčkováním, děrováním či lepením slámou,“ upřesnila Kleckerová.

Hrad Helfštýn se letos otevřel už v březnu, kdy byl však zpřístupněn bez průvodcovské služby jen o víkendech.

V dubnu už bude nejnavštěvovanější památka v regionu otevřena denně mimo pondělí, a to od 9 do 17 hodin.

S velikonoční výzdobou se o víkendu setkají také návštěvníci zámku v Tovačově. Ten zahajuje letošní turistickou sezonu v sobotu, kdy se zde v 15 hodin koná koncert ostravského smyčcového kvartetu z Ostravy Landek Quartet.