Moravská beseda odstartovala večerní program, zatancovalo si ji dvanáct tanečních párů. „Pro dnešní večer se k nám přidali také bývalí členové, tancovalo se v maximálním složení," prozradila za spolek Hatě Zdena Ludvová.

Folklor má v Tovačově dlouhou tradici, současný taneční soubor Hatě oslavil v loňském roce dvacáté výročí, Hanácké bál tedy pořádá od svého počátku. „Je to jeden z největších plesů, na který přijde až 500 lidí, mladí i starší. Je to organizačně náročné, ale i přes ty starosti, je to radost. S chystáním pomohly i děti členů, přišly se podívat na své rodiče, jak tancují v krojích," dodala.

Na ples zavítali lidé z Tovačova i okolí. Například paní Marie Hrbáčková, která se před lety odstěhovala do Citova. „Folklor a kroje se mi moc líbí. Ve škole jsme také tancovali, ale to bylo dávno, ještě před souborem Hatě. Neměli jsme ani kroje, jen sukně a halenky. Pamatuji si, jak jsme tancovali ještě ve staré sokolovně, přijel herec Jaroslav Vojta, vedle kterého jsem pak byla vyfocená," vzpomněla paní Hrbáčková na návštěvu osobnosti Národního divadla.

Folklor v Tovačově pokračuje, kromě tanečního souboru Hatě funguje při základní škole také Hanáček určený pro děti. „Navštěvují jej děti bývalých i současných tanečníků. Oběma souborům a jejich aktivitám pomáhají celé rodiny, bez nich by to nešlo," uzavřela Zdena Ludvová.