Vernisáž výstavy v Galerii Konírna byla součástí Svatojakubských hodů v Lipníku

„To nemůžu prozrazovat, je to moje know-how, ale někdy jejich zpracování zabere i několik hodin času," přiznal autor výstavy, která začala v sobotu odpoledne v Galerii Konírna v Lipníku nad Bečvou. Vernisáž byla součástí tradičních Svatojakubských ho­dů.

Výstava má symbolický název „Na cestě" – řadu snímků totiž Pavel Motan pořídil v zemích, které navštívil.

„Protože letos slavím šedesát let, chtěl jsem, aby to bylo malé ohlédnutí za mou tvorbou. Jsou tu fotografie, které vznikaly od sedmdesátých let, ale i reportážní a dokumentární snímky z pozdější doby. Zajímají mě pohledy, které normální člověk nevidí, ztvárnění kontrastů," svěřil se fotograf.

A které země ho na cestách nejvíce inspirovaly?

„Hodně zajímavá byla Amerika v roce 2005, mou zamilovanou oblastí je i Řecko, a to především ostrovy, na kterých je ještě stále přítomná atmosféra starých časů – Kréta nebo Rhodos," podotkl.

Pavel Motan je ale známý i tím, že rád fotografuje zákoutí svého rodného Lipníku.

„Díky znalostem o městě, ve kterém žije celý život, a především zájmu o historii, dokáže zachytit jedinečného genia loci města. Proto se s jeho fotografiemi setkáváme téměř na každém kroku – na propagačních materiálech, pohlednicích i v publikacích," uvedla Blanka Prudilová z odboru školství a kultury Městského úřadu v Lipníku.

Další výstava – tentokrát autorových velkoformátových fotografií – s názvem Kovářství objektivem Pavla Motana, začne 13. září na druhém nádvoří hradu Helfštýna.

Svatojakubské hody v Lipníku letos nabídly pestrý program.

„Je to už dvanáctý ročník a snažili jsme se, aby byla dramaturgie hodů pestrá. V pátek se uskutečnila dvě představení olomouckého divadla Tramtárie pro děti, v sobotu dopoledne zase vzpomínkový koncert na Hanu Hegerovou s názvem Levandulová," přiblížil starosta Lipníku Miloslav Přikryl.

Sobotní podvečer na náměstí T. G. Masaryka patřil koncertu s názvem Pro každého něco, na němž se vystřídaly tři místní kapely Dallas, Fakt – P.P. a Cimrmanovo torzo s hostující olomouckou kapelou Amigos. Vrcholem nedělního programu pak bylo vystoupení zpěvačky Anny K.