Josef Kainar se narodil v Přerově v rodině železničáře. Když mu bylo deset, jeho rodiče se rozvedli a syn zůstal s otcem, který se znovu oženil. Studium na gymnáziu i pubertu tedy prožíval bouřlivě, a když mu bylo sedmnáct let, pokusil se o sebevraždu. Možná i díky jeho těžké životní zkušenosti oslovuje Kainarova poezie dodnes mladé lidi.

Richard Pogoda se s básníkem osobně setkal dvakrát v životě, a to díky svému otci. Ten byl významným kulturním činovníkem – založil v Olomouci Divadlo hudby a stál i u zrodu známé recitační soutěže Wolkerův Prostějov.

„Měl navíc soubor Štafeta, který patřil ve své době ke špičkovým. Básníci tenkrát jezdívali do Olomouce a žádali otce, aby jejich věci nastudoval. Tak jsem se seznámil i s Josefem Kainarem. Dodnes si pamatuji, jak přijel mírně naducanaj člověk s brejličkami,“ zavzpomínal Pogoda.

Přestože prý tehdy chodil teprve do šesté třídy, Kainarova poezie ho okamžitě oslovila.

„Vzal do ruky kytaru a začal hrát songy s texty jako: „ona byla mlynářovo dítě, zemřela na úbytě a on byl zase Konrád, co na fagot hrával… Najednou jsem pochopil, že poezie není žádné vznešené och, och, ach, ach, ale že je to úplně o něčem jiném,“ popsal hudebník.

Ten na Kainarově tvorbě obdivuje její nadčasovost.

„Fascinovalo mě, že se jeho verše líbily lidem, mladším o několik generací. Dodnes se třeba hrají věci jako Stříhali dohola malého chlapečka. Oslovil mladé lidi, a to je málo komu dané. Protože, když se řekne básník, tak se většinou všichni leknou. Ale on to cítil,“ dodal.

Řada Kainarových básní byla zhudebněna a posluchači je dodnes znají třeba díky skupině Flamengo a Vladimíru Mišíkovi, jeho texty ale zpívala i Eva Olmerová, Jiří Suchý nebo Karel Plíhal. „Kainarovy verše často recitoval i Karel Kryl a opravdu to uměl,“ podotkl Pogoda.

Do městské galerie si přišly v pátek poslechnout „pianothéku“ Richarda Pogody se vzpomínkami a songy desítky lidí. „Tak velký zájem jsme opravdu nečekali. Brilantní čeština a texty Josefa Kainara si to ale určitě zaslouží,“ pochvalovala si Lada Galová z Kulturních a informačních služeb města Přerova.