Festival otevřel v pátek večer špičkový americký kytarista Jonn „Del Toro“ Richardson, který ve své kariéře spolupracoval i s legendami - Otisem Tailorem, Bobem Margolinem nebo Jamesem Cottonem. Za své první sólové album Tengo Blues loni obdržel prestižní cenu Blues Music Award v kategorii Nejlepší debut. Jeho koncert v útulném prostředí restaurace Pivovar přivedl posluchače do varu.

„Jonn „Del Toro“ Richardson se ukázal jako virtuózní hráč a předvedl strhující show, ve které se mísily prvky blues, latiny i rocku,“ zhodnotil pořadatel festivalu Pavel Ondrůj. Podle něj se chce bluesový svátek v Přerově ubírat přesně tímto směrem.

„První ročníky jsme postavili tak, aby vešel festival více do povědomí posluchačů, protože blues je v Česku přece jen menšinovým žánrem. Na prvním ročnících tedy vystoupili legendární čeští kytaristé jako Radim Hladík nebo Michal Pavlíček, které bluesová muzika ovlivnila. Když se festival zaběhl, převzali přirozeně štafetu zahraniční umělci, kteří v čase festivalu zrovna křižují Evropu. Buď si je sháníme sami nebo spolupracujeme se zajetými promotéry, kteří stavějí velká evropská turné,“ popsal.

Dramaturgie letošního ročníku vsadila na různorodost a žánrovou pestrost, kterou asi nejlépe reprezentoval baskytarista a zpěvák Andrew Lauer. Kalifornský rodák žije v Německu a na pódiu mu během sobotního koncertu na hlavní scéně zdatně sekundoval klávesista a zpěvák Daniel Krüger. Energická funková basa, jazzové úlety obou zpěváků a rockový nádech některých skladeb se postaraly o nezapomenutelný zážitek.

Originální směs blues, dřevní roots music a soulu předvedl americký kytarista a zpěvák Chris Bergson, který ve městě není poprvé - před lety jeho koncert otevíral festival Hudební léto na hradbách.

V Přerově se mu, jak přiznal, hraje skvěle. „Když jsme tu byli poprvé, byl to jeden z nejlepších koncertů na mé koncertní šňůře. Atmosféra na hradbách, odkud je krásný výhled na řeku, byla nezapomenutelná. Dnes je nádherný podzimní den a moc se těším, že si to zase užijeme,“ řekl kytarista, který žije a tvoří v New Yorku.

Festival Blues nad Bečvou je ale i místem setkání muzikantů z různých zemí, kteří si Přerov oblíbili. Chrise Bergsona doprovázeli na pódiu dva špičkoví čeští muzikanti - baskytarista Tomáš Liška a bubeník Tomáš Hobzek.

„Kolikrát jsem v Přerově byl, to přesně nevím, ale jsem si jistý tím, že se mi tu vždycky hrálo skvěle. K městu jsem si vybudoval i osobní vztah, protože, když tu koncertujeme, jdu si vždycky ráno zaběhat k Bečvě. Mám rád i Horní náměstí,“ svěřil se bubeník Tomáš Hobzek.

Nabitý festivalový den uzavíral projekt Blues Groove známého slovenského bluesmana Juraje „Dura“ Turteva v restauraci Pivovar. Doprovodnou akcí bylo i letos dobrovolné dárcovství krve na hematologicko-transfúzním oddělení přerovské nemocnice, které přilákalo třináct prvodárců.