„Odborná porota nás nominovala na pomyslný ochotnický Olymp, kterým je celostátní přehlídka Jiráskův Hronov. Její festivalový výbor letos schválil změnu způsobu výběru inscenací. Spočívá v tom, že na čtyřiadvacet hracích míst, jež v Hronově jsou, připadne čtyřiadvacet nominací. Ty se rozdělí mezi jednotlivé celostátní přehlídky," přiblížil Zdeněk Hilbert, člen přerovského Divadla Dostavník.

Divadelní Piknik Volyně, jehož se Dostavník zúčastnil, má celkem pět nominací. Kromě nich ale může lektorský sbor inscenace také doporučovat.

„Všechny nominace půjdou přímo do hlavního programu Jiráskova Hronova a případná doporučení pak do toho doprovodného. Protože jsme byli mezi oceněnými, postoupila Maškaráda na Jiráskův Hronov, což už stojí za pořádnou oslavu," řekl.

Dostavník se na nejznámější přehlídku ochotnických divadel v republice vrací přesně po deseti letech. Naposledy se zde představil v roce 2003 s úspěšným nastudováním Knihy džungle.

Hru Maškaráda od Terryho Pratchetta si herci Divadla Dostavník vybrali z několika důvodů – soubor totiž značně omládl a změnilo se obsazení. „Herečky, které už nemůžou hrát naivky, si mohly vyzkoušet zcela odlišné postavy," vysvětlila režisérka Vlasta Hartlová.

Pratchettovské téma je podle ní těžké uchopit jinak, než tak, jak je napsané. „Můžeme maximálně vyškrtat některé postavy, což jsem udělala. I tak se ale na jevišti pohybuje sedmnáct osob, což bylo hodně náročné," dodala.

V představení Maškaráda zaujme skvělá hudba Zdeňka Hilberta, který ztvárnil nezapomenutelným způsobem roli šéfdirigenta operety. Stejně přesvědčivé byly i výkony dvou čarodějek, které si zahrály Renata Bartlová a Božena Weiglová.